SON DAKİKA

BIST100
91.445
0,00%
DOLAR
5,4767
0,12%
EURO
6,1606
0,17%
ALTIN
211,75
0,21%

Maket araç hobisini ihracata dönüştürdü

Maket araç hobisini uluslararası ticarete dönüştürerek ihracat yapıyor. Aydın'da yaşayan İbrahim Erzurumluoğlu gelen siparişlere yetişemiyor.

Maket araç hobisini ihracata dönüştürdü
Bu haber 07 Şubat 2017 - 9:42 'de eklendi ve 469 kez görüntülendi.

Aydın’da yaşayan İsmail Erzurumluoğlu, maket araç hobisini ticarete dönüştürdü. Torunu için yapmaya başladığı maket araçları sosyal medyada yoğun ilgi görmesinin ardından dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor.

İsmail Erzurumluoğlu, torunları için el emeği kamyon ve otobüs gibi maket araçlar yapmaya başlamıştı. Ancak yaptığı araçların internette yoğun ilgi görmesinin ardından önce Türkiye’nin dört bir yanından sipariş geldi. Ardından dünyanın pek çok ülkesinden talep gelince galeri kurup ihracatına başladı.

Erzurumluoğlu, Türkiye’deki siparişleri yetiştirmeye çalışırken dünyanın birçok ülkesinden talep gelince Toptan Gıda Çarşısı’nda bin 400 metrekarelik atölye kurdu. Maket araç hobisini uluslararası ticarete dönüştüren Erzurumluoğlu, bu başarının gururunu yaşıyor.

SİPARİŞLERE YETİŞEMİYOR

Emeklilik günlerinde vakit geçsin diyerek yaklaşık 40 yıl önce oğlu için el emeğiyle yaptığı otobüs maketinin benzerini torunları için yaptığını dile getiren Erzurumluoğlu, “Çocuklarım bunları internetten paylaşmış. Büyük ilgi gördü. Türkiye’nin birçok ilinden almak istediler.” dedi.

Erzurumluoğlu, vakit geçsin, evin bütçesine de katkı olsun diye bazı birkaç siparişe cevap verdiğini, günden güne işlerin arttığını farkettiğini, talepleri karşılamak için mevcut atölyesini büyüttüğünü kaydetti.

Gelen siparişlerin altından kalkmakta güçlük çektiklerini dile getiren Erzurumluoğlu, şöyle devam etti:

“Yetişmek mümkün değil. Benim burada en az 15-20 kişilik bir ekip olmam lazım ki siparişleri alıp yapabileyim. Benden istenen 10 adet değil, en az 50 adet. O rakamlarda seri üretime geçmem gerekiyor. Fabrikasyon sistemiyle her bir parçasını üretip, tezgahlarda 8-10 kişinin onu montajlaması sonra ambalajlaması gerekiyor. Ancak ben burada hepsini tamamen elle yapıyorum.

ÇİN İLE REKABETİN YOLLARINI ARAŞTIRIYOR

Bazı teknik konularda oğlunun yardımı dışında tamamını el emeğiyle yılda yaklaşık 800 adet ürettiğini söyleyen Erzurumluoğlu, “Şimdi binli adetlerde siparişler geliyor. Onları nasıl üretiriz? Çin’le, Avrupa’yla, Amerika’yla rekabet nasıl olur? Onun araştırması içindeyiz. İnşallah yakında, o siparişleri karşılamak gibi bir arzumuz var. Küçük bir firmayız, kurumsal olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erzurumluoğlu, talebe göre bazen bir maketin yapımının aylar sürdüğünü belirterek, fiyatlarının zorluk derecesine göre 800 lira ile 6 bin lira arasında değiştiği ifade etti.

Maketlerin yurt dışında yoğun ilgi gördüğünü aktaran Erzurumluoğlu, şöyle devam etti:

“İlk olarak Romanya’dan 30 otobüs maketi siparişi aldık. Şu anda İngiltere’den Almanya’ya, Endonezya’dan Afganistan’a kadar dünyanın pek çok ülkesinden maket siparişleri alıyoruz. Romanya’ya ihracat belgemiz henüz olmadığı için bunu başka bir arkadaşımız aracılığıyla yolladık. Mail atıyorlar bize. Sosyal medyadan talepte bulunuyorlar ama bizde dil yok, öğrenecek zaman da yok bu yaştan sonra. Bize yardımcı olacak kişi de bulamıyoruz. Atölyede çalışacak yardımcılara ihtiyacımız var ama bizi kimse ciddi görmüyor. Oyuncak değil mi diyorlar? Bunu bir sektör olarak görmüyorlar. Oysa bizim amacımız Avrupa ile Çin’le rekabet edecek düzeye Türkiye’yi getirmek.”

Erzurumluoğlu, atölyesinin bir bölümünü maket araç galerisi haline getirdiğini dünyada bildiği maket galeriler içinde en büyüğü olduğunu, ilgi duyan herkesin gelip ziyaret edebileceğini sözlerine ekledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER