SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8216
0,33%
EURO
5,6188
0,28%
ALTIN
189,25
0,01%

Mali disiplin devam edecek

Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye'de mali disiplin olduğunu ve bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğini söyledi.

Mali disiplin devam edecek
Bu haber 26 Nisan 2017 - 14:31 'de eklendi ve 159 kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’de mali disiplin olduğunu ve bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğini söyledi.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) düzenlediği Türk Bankacılık Sektöründe Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörün Finansmanı ile Mücadele Çalıştayı’nın açılışında konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’nin kara para aklama ile mücadelesinin çok uzun yıllara dayanan, köklü bir geçmişe sahip olduğunu, Türkiye’nin bu noktalardaki çabalarına devam edeceğini diel getirdi.

KAMU BORCUNUN MİLLİ GELİRE ORANI YÜZDE 28.3

Geçmiş yıllardaki ekonomik durumları anımsatan Naci Ağbal, 2009’da Türkiye’nin kamu borcunun milli gelire oranının yüzde 43.8 olduğunu kaydederek, “Şu anda Türkiye’nin kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 28,3. Yani 2010 ila 2016 arasında borcun milli gelire oranında yüzde 15.5’lik bir azalma sağladık” şeklinde konuştu.

TÜRK EKONOMİSİ KENDİNİ TOPARLAMA KABİLİYETİNE SAHİP

Bakan Ağbal, Türkiye ekonomisinin, karşılaştığı iç ve dış şoklara karşı alınan doğru, rasyonel ve isabetli kararlar sonucu ciddi anlamda kendisini toparlama kabiliyetine sahip olduğunu söyledi.

Kamu maliyesinin görünümüne ilişkin zaman zaman değerlendirmeler yapıldığını anımsatan Naci Ağbal, “Bu değerlendirmeleri hayretle izlediğimi söylemem lazım. Türkiye, mali disiplinden hiçbir zaman vazgeçmedi. Hükümet olarak hiçbir dönemde mali disiplini göz ardı etmedik. Her zaman dedik ki; ‘ekonomimizin en temel itici güçlerinden bir tanesi sağlam kamu maliyesidir ve mali disiplindir.’ 2002 yılından bu yana sürekli bir şekilde gerek 2009’a kadar uyguladığımız program dönemlerinde gerekse 2009’dan sonra hükümet olarak kendi yapmış olduğumuz Orta Vadeli Program dönemlerinde bütçe disiplinini, mali disiplini en ön plana koyduk. Biraz önce ifade ettiğim oranlar da çok net bir şekilde gösteriyor ki, Türkiye’de mali disiplin bugüne kadar vardır ve bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER