SON DAKİKA

BIST100
98.531
-0,10%
DOLAR
5,7559
-0,53%
EURO
6,6723
-0,50%
ALTIN
227,91
-0,15%

Maliye Bakanlığı vergi ödemeyen e-ticaret sitelerine savaş açtı

Vergi ödemeyen e-ticaret siteleri Maliye Bakanlığı'nın kıskacına takıldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, e-ticarette haksız vergi rekabetiyle mücadeleyi vergi kesintisi veya resen vergi mükellefiyeti tesisi ile iki kanaldan gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Maliye Bakanlığı vergi ödemeyen e-ticaret sitelerine savaş açtı
Bu haber 23 Haziran 2017 - 11:57 'de eklendi ve 110 kez görüntülendi.

Vergi ödemeyen e-ticaret siteleri Maliye Bakanlığı’nın kıskacına takıldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, e-ticarette haksız vergi rekabetiyle mücadeleyi vergi kesintisi veya resen vergi mükellefiyeti tesisi ile iki kanaldan gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Türkiye’de vergi mükellefi olmayan elektronik ticaret şirketleri için düşünülen vergi uygulamalarına ilişkin değerlendirmeler yapan Malilye Bakanı Naci Ağbal, vergi kesintisine ilişkin teknik çalışmaların devam ettiğini kaydederek, bu çalışmayı yürütürken bütün elektronik ticaret yapan işletmelerin tamamına birden uygulamayı getirmek yerine, bunu sektör ve hizmet bazında belirlemeyi düşündüklerini söyledi.

Konuyla ilgili çalışmalar tamamlandıktan sonra bunu Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını aktaran Naci Ağbal, Kurulda alınacak karara bağlı olarak da oran ve kapsamın belirlenmiş olacağını aktardı.

RESEN VERGİ MÜKELLEFİ YAPILACAKLAR

Bakan Naci Ağbal, vergi vermeyen e-ticaret sitelerini gerekirse resen verg imükellefi yapacaklarını söyledi. Bakanlık olarak e-ticarette haksız vergi rekabetine neden olan bu uygulama ile sonuna kadar mücadele etmeye kararlı olduklarını anlatan Bakan Ağbal, bunun yollarından birinin vergi kesintisi diğerinin ise resen vergi mükellefiyeti tesis edilmesi olduğunu vurguladı.

Ağbal, e-ticaret şirketleriyle ilgili tespitler yapacaklarını ve Türkiye’deki elde ettikleri kazançlar üzerinden resen vergi de isteyeceklerini de kaydederek, “İstedikleri kadar Türkiye’de mükellefiyet tesis ettirmesinler. Maliye Bakanlığı olarak bu mükelleflerin Türkiye’deki faaliyetlerini esas alıp, faaliyetlerine bakıp resen vergi mükellefi yapabiliriz. Nitekim bir firmayı bu şekilde resen Türkiye’de vergi mükellefi kabul ettik, bununla ilgili raporlar yazdık, bu raporlar üzerinden de kendilerinden vergi istedik” diye konuştu.

Yurt dışında faaliyet gösteren e-ticaret şirketlerine ilişkin de Bakan Naci Ağbal, “Gelin Türkiye’de vergi mükellefiyeti tesis ettirin, bunlarla uğraşmayın. Siz bunu yapmazsanız biz iki kanaldan sizinle mücadele edeceğiz. Birincisi vergi mükellefi olana kadar vergi kesintisi yapacağız ama bu ilanihaye böyle bekleyeceğimiz anlamına da gelmiyor. Diğer taraftan vergi denetimlerini başlattık. Herhangi bir şekilde ticari kazanç elde ettiğinize dair bilgileri toplarsak, vergi hukukumuzda resen vergi mükellefiyeti tesis etme yetkimiz var, bunu da kullanacağız. Bunu kullanmamız otomatikman kesintiyi kaldıracağımız anlamına da gelmiyor. Siz ne zaman burada mükellefiyet tesis ettirirseniz, o zamana kadar vergi kesintisini yapacağız” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER