SON DAKİKA

BIST100
88.023
0,00%
DOLAR
6,0590
0,47%
EURO
6,7955
0,52%
ALTIN
251,47
-0,71%

Mavi Balina Oyununa Dikkat: Öldürüyor!

Mavi Balina adlı internet oyunu, gençlere 50 gün boyunca, şiddeti giderek artan 50 çılgın şey yaptırıyor. Oyunun sonunda ise, intihar etmelerini istiyor.

Mavi Balina Oyununa Dikkat: Öldürüyor!
Bu haber 21 Eylül 2017 - 11:37 'de eklendi ve 141 kez görüntülendi.

Mavi Balina adlı internet oyunu, gençlere 50 gün boyunca, şiddeti giderek artan 50 çılgın şey yaptırıyor. Oyunun sonunda ise, intihar etmelerini istiyor.

Dijital çağın, özellikle çocuk ve gençlere yönelik sanal tehditleri değişkenlik göstererek artmaya devam ediyor. Son olarak gündemde  Mavi  Balina adlı internet oyunu var. Bu oyun, gençlere 50 gün boyunca, şiddeti giderek artan 50 çılgın şey yaptırıyor. Daha sonra da oyunun sonunda intihar etmelerini istiyor.

Almanya’da yaşayan 14 yaşındaki Furkan Ş. isimli bir çocuk ile Türkiye’de yaşayan 24 yaşındaki Evrim M. isimli gencin intiharlarının arkasında da “sanal şantajın” olabileceği düşünülüyor. Mavi Balina adlı internet oyunu özellikle,18 yaş altı gençler arasında yayılan ve dünya çapında yüzlerce intihar olayıyla ilişkilendirilen oyun durdurulmasına çalışılıyor.

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, küçük yaşta çocukların internet başında kendi başlarına bırakılmamaları gerektiğini belirterek, ebeveynlere gençlerin internette ne yaptıklarını ve tüm sosyal medya hesaplarını yakından izlemelerini tavsiye ediyor.

Ölüm Hipnozu: Mavi Balina!

Konuyu değerlendiren Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak: ” Mavi Balina veya diğer tehlikeli oyunlardan çocuklarınızı korumanın en iyi yolu, çocuklarınızla kaliteli vakit geçirmektir. İlgi görmediğini düşünen, arkadaş edinmekte zorluk çeken, odalarına kapanıp ya bilgisayar başında ya da telefon başında saatler geçiren çocuklar sanal tehlikelere karşı savunmasız.Çocuklar ebeveynlerinden yeterince sevgi ve ilgi alamadıklarında, kendilerinden intihar etmelerini isteyen zayıf bir ilgi olsa bile onlara ilgi gösteren herkese karşı savunmasız kalırlar.

Buradaki en önemli unsur, çocukların önce kabul edilebilir tekliflerle, daha doğrusu direktiflerle oyuna dahil edilmesi ve sonraki adımlarda her söyleneni yapmaya koşullayan bir sanal hipnoz sürecine sokulması. İlk sorular itaat etmeye eğilimli, sorgulamayan, bilişsel becerileri yeterince olgunlaşmamış çocukları seçmeye yönelik. İlk sorulardan sonra ise oyun üzerinden gittikçe derinleşen bir sanal hipnoz süreci oluşur.

Burada aslında önemli olan oyun oynamak değil; oyunun, oyuncunun risk içeren emirleri sorgulamadan uygulamasına yönelik, kötü amaçlı telkinlerle kurgulanmış olması. Basit adımlardan, zor adımlara doğru gelişen bir süreç söz konusudur. Körpe zihinlerin kendilerini öldürmeyi dahi oyunun bir parçası gibi düşünmelerini sağlayan bir algı 50 adımda inşa edilir. Oyunda subliminal (bilinçaltına hitap eden telkinler) de kullanılıyor.” Dedi.

Mavi Balina: Kötü Amaçlı Bir Sanal Hipnozdur

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak: “Çocuklar, sonuncusu intihar etmek olan kendilerinden istenen 50 görevi yaparken, beyinleri yıkanmış bir duruma gelir. Bu şekilde intihar etmeleri gerektiğine, çünkü öbür tarafta onları daha iyi bir hayatın beklediğine veya intihar etmezlerse başlarına ya da ailelerinin başına kötü bir şey geleceğine inandırılırlar. Oyunun arkasındaki kişiler, ergenlerin zihinlerini olabildiğince savunmasız hale getirmek için çeşitli yöntemler kullanıyor. Oyunun yöneticileri, gençlerin akıllarını kontrol edebilmek için sofistike psikoloji yöntemleri kullanıyor.

Kurbanlarını internette sosyal medya gruplarından seçiyorlar, en savunmasız gençleri seçip, seçilenleri özel bireyler olduklarına inandırıyorlar. Sonra onlara intihar görevini vermeden önce 50 gün boyunca liste tutuyorlar. Bu süre zarfında, kurbanlar, çeşitli sembolleri vücutlarına keserek çizip, yöneticiye bir resim veya video göstererek sadakatlerini kanıtlıyorlar. Gençleri sabahları 04:20’de uyandırarak gün boyu mantıklı kararlar almalarını engelliyorlar ve onları yoruyorlar. Gençlere korku filmleri, intihar ve imha sahneleri göstererek dünyanın giderek kötüleştiğine inandırıyorlar. Kaybeden, yalnız hisseden, depresyondaki ve umutsuz gençler bu tür oyunlara karşı savunmasız kalıyor.” Diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER