SON DAKİKA

BIST100
93.616
0,34%
DOLAR
5,3424
-0,09%
EURO
6,0940
0,38%
ALTIN
210,00
0,68%

Mehmet Şimşek; Bankacılık sektörü için yasal düzenlemeler yapıldı

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımıcısı Mehmet Şimşek, bankacılık sektörü için yasal düzenlemeler yapıldığını söyledi. Bankalara da çağrıda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, düzenlemelerle birlikte Hazine destekli kefalet sisteminin geçmiş yıllara göre çok hızlı ve etkili hale geldiğini belirtti.

Mehmet Şimşek; Bankacılık sektörü için yasal düzenlemeler yapıldı
Bu haber 22 Mart 2017 - 16:38 'de eklendi ve 660 kez görüntülendi.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bankacılık sektörü için yasal düzenlemeler yapıldığını söyledi. Bankalara da çağrıda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, düzenlemelerle birlikte Hazine destekli kefalet sisteminin geçmiş yıllara göre çok hızlı ve etkili hale geldiğini belirtti.

“Kredi kefalet sistemi”ne ilişkin protokol, Hazine Müsteşarlığı ve Kredi Garanti Fonu AŞ (KGF) arasında imzalandı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, protokolün imzalanmasından ardından açıklamalarda bulundu.

Hazine müsteşarlığınının kefalet sistemini daha etkin hale getirerek istediğini belirten Mehmet Şimşek, sistemi daha hızlandırmak ve reel sektör ile bankacılık sektörünü rahatlatmak için çok yoğun bir çalışma içerisine girdiklerini söyledi. Şimşek, kefalet sistemi için gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığını kaydetti.

Mehmet Şimşek, yapılan son yasal düzenlemelerle birlikte “Hazine destekli kefalet sistemi”nin geçmiş yıllara göre çok hızlı ve etkili hale geldiğini söyledi. Konuyla ilgili 10 Mart’ta Bakanlar Kurulu kararının yayımlandığına dikkat çeken Şimşek, şunları söyledi; “Bugün imzalayacağımız protokol ile aslında bu süreci tamamlamış oluyoruz. Hedeflediğimiz bütün yenilikler güçlü bir şekilde hayata geçmiş olacak.”

Daha önceden sağlanan kefaletlerin bakiye tutarının üst sınırının 20 milyar TL olduğunu kaydeden Mehmet Şimşek “Protokolle 250 milyar liraya çıkarılmış olacak. Bu çok ciddi bir rakam. Böylece bankacılık sektöründen yararlanıcılara çok daha büyük bir imkan sunulmuş olacak” dedi. Yeni sistemin en önemli özelliğinin kredi kefalet sürecini hızlandırdığını belirten Şimşek şöyle devam etti: “Portföy garanti sistemini (PGS) tesis ederek sağlıyoruz. Hazine olarak belirlediğimiz üst limit 250 milyar lira. Biz kredi garanti kurumu olarak bu çerçevede bankalara limit tahsis ediyoruz. Bankalar da doğrudan doğruya ihtiyaç sahibi KOBİ, ihracatçı veya KOBİ dışı firmalardan kredi talebini alıyor ve kendisi uygun gördüğü andan itibaren bir gün içerisinde süreç tamamlanmış oluyor.”

Başvuruların doğrudan doğruya bankaya yapılacağını ifade eden Şimşek “Banka değerlendirmesini tamamlayacak, arkasından sadece KGF ye ne kadar kredi tahsis edilmesi gerektiğini bildirecek. Sistem son derece basit, bürokrasi tamamen bu çerçevede kalmış oluyor” dedi.

Bankacılık sektörüne de çağrıda bulunan Şimşek, Hazine destekli kefalet sisteminin merkezinde PGS’nin bulunduğunu söyledi. Mehmet Şimşek, “250 milyar liranın en az yüzde 80’inin PGS çerçevesinde firmalara kredi olarak tahsis edilmesini bekliyoruz, daha doğrusu böyle bir şartımız var” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER