SON DAKİKA

BIST100
94.348
-0,43%
DOLAR
6,3160
2,43%
EURO
7,3861
2,99%
ALTIN
244,32
3,22%

Mehmet Şimşek büyüme rakamlarını değerlendirdi

TÜİK'in açıkladığı büyüme verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Piyasada güven var, reformlarla pekiştireceğiz" dedi.

Mehmet Şimşek büyüme rakamlarını değerlendirdi
Bu haber 12 Haziran 2017 - 13:32 'de eklendi ve 103 kez görüntülendi.

TÜİK’in açıkladığı büyüme verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Piyasada güven var, reformlarla pekiştireceğiz” dedi.

Kısa vadede büyümedeki yükselişin alınan tedbirler ve dış konjonktürle alakalı olduğunu anlatan Mehmet Şimşek, “Tekrar piyasada güven var. Reformlarla bunu pekiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Şimşek, büyümenin beklenenden daha iyi olduğunu kaydederek, yüzde 5’lik büyümenin, 2,8 puanının yurt içi talepten, 2,2 puanının net ihracattan geldiğini aktardı. Sadece yüksek değil, dengeli bir büyümenin de söz konusu olduğunu vurgulayan Mehmet Şimşek, ilk çeyreğe ilişkin beklentilerin yüzde 5’in çok altında olduğunu, ikinci çeyreğe ilişkin öncü göstergelere bakıldığında büyümenin daha da hızlandığının görüldüğünü aktardı.

ÇIKIŞIN DEVAMI İÇİN REFORM GEREKİYOR

Şimşek, hükümetin, istihdam, ihracat ve yatırım seferberlikleri başlattığını anımsatarak, doğru politika tepkisinin verildiğini, şimdi de bunun sonuçlarının alındığını belirtti. Türkiye’nin ekonomisinin tekrar, çok keskin bir şekilde çıkışa geçtiğini aktaran Şimşek, “Bunu sürdürebilir kılmak, reform gerekiyor. Zaten bizim de üzerinde şu anda odaklandığımız husus da reform” ifadelerini kullandı.

Geçen sene birçok reform yapıldığını, ancak bunun devamlılık gerektirdiğinin de altını çizen Şimşek, şöyle devam etti: “Kısa vadede büyümedeki bu yükseliş kısmen aldığımız tedbirlerle, kısmen dış konjonktürle ilişkilidir. Bence en önemli husus şu, tekrar piyasada güven var. Reformlarla bunu pekiştireceğiz. İnşallah Türkiye tekrar yüzde 5 ve üzeri büyüme patikasına oturacak”

STRESTEN BAŞARIYLA ÇIKILDI

Mehmet Şimşek, gerek milletin, gerekse reel sektörün birçok stres testinden başarıyla çıktığını kaydederek, sözlerini şöyle devam etti: “Şimdi ben inanıyorum ki onlar (uluslararası kuruluşlar) da bizi yakalamaya başlayacaklar. Bizim hedefimiz oldukça iddialı görülüyordu, şimdi oldukça gerçekçi olduğu ortaya çıktı. Biz her sene olduğu gibi Orta Vadeli Program ( OVP) çalışmaları çerçevesinde o rakamları muhtemelen şu veya bu şekilde o zaman değerlendirir, revize ederiz. O gözden geçirmelerin muhtemelen, bu yaz aylarında çalışması yapılır, eylül ekimde de paylaşılır. Şu an itibarıyla gerek ilk çeyrek büyümesi, gerek ikinci çeyreğe ilişkin öncü göstergeler büyümenin bizim hedefimizin üstünde kalabileceğine işaret ediyor ama mutlak bir rakam vermek için erken”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER