SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Mehmet Şimşek ‘gıda’ konusunda müjdeyi verdi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gıda fiyatlarıyla ilgili ciddi tedbirler alacaklarını söyledi.

Mehmet Şimşek ‘gıda’ konusunda müjdeyi verdi
Bu haber 05 Mayıs 2017 - 16:08 'de eklendi ve 186 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gıda fiyatlarıyla ilgili ciddi tedbirler alacaklarını söyledi.

Forum İstanbul 2017’de, küresel ekonominin uzun süreden sonra ilk defa toparlandığını dile getiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB’de bütün göstergelerin büyümenin ivme kazanacağı yönünde olduğunu ifade etti. Şimşek, bunun Türkiye’nin ihracatı ve büyümenin yeniden dengelenmesi için önemli olduğunu aktardı.

KÜRESEL AÇIDAN ENFLASYON HALA KONTROL ALTINDA

Küresel açıdan bakıldığı zaman enflasyonun hala kontrol altında olduğunu belirten Şimşek, kısa vadede para politikasının beklenenden daha az sıkılaştırılmasının bir risk olduğunu ama böyle bir şey öngörmediklerini söyledi.

BÜYÜME SORUNLU

Mehmet Şimşek, büyümede ufak sorunların olduğunu, iç talep ağırlıklı büyüme gerçekleştiğini açıkladı. Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmede bulunan Şimşek, Türkiye’de bütün kısa vadeli göstergelerin büyümenin hızlanacağına işaret ettiğini aktardı.

Piyasalarda bir normalleşme olduğunu, bunların büyümeyi destekleyici gelişme şeklinde seyrettiğine dikkat çeken Mehmet Şimşek, “Büyümede ufak bir sorunumuz var. İç talep ağırlıklı büyüyoruz. Yeniden dengelenme sürecinin başlaması, güçlenmesi gerekiyor. Ümit ederiz ki dış talepteki büyüme bunu sağlar. Cari açık son yıllarda gerçekten ciddi bir iyileşme gösterdi. Bu kısmen küresel enerji fiyatlarıyla ilişkili ama kısmen biz de biraz çabaladık. Ama bu sene cari açık biraz artabilir. Yani yüzde 4’ün biraz üzerine çıkabilir. Hem petrol fiyatlarında bir miktar artış oldu, hem de büyüme bu kadar hızla gidecekse, takdir edeceksiniz ki kısmen o yansır” ifadelerini kullandı.

KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL

Şimşek, enflasyonun daha önce tek haneye indiğini ama şimdi çift haneli rakamların olduğunu hatırlatarak, “Bu kabul edilebilir bir durum değil” dedi. “Yani bu konuda net bir tavrımız var” diyen Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: “Teşekkür ediyorum; ciddi bir sıkılaşmaya gittiler. Millet biraz aceleci, biraz sabretmek lazım. Bunun gecikmeli etkisi ortaya çıkacak. Yani genelde öyle olur. Yani para politikası hemen ertesi gün çalışmaz. Biraz sabır lazım. Politika çalışır, sabretmek lazım, doğru politikayı kurgulamak lazım. Onun için burada kur etkili oldu ama şimdi göreceli istikrar destekleyici noktada. Buradaki esas husus gıda fiyatları. Bugün toplantıya çağırdım gıda komitesini. Bizim ciddi tedbir almamız lazım. Alacağız inşallah. Bunu net olarak ifade edeyim”

İŞSİZLİK İÇİN REFORM GEREKLİ

Mehmet Şimşek, işsizlik oranıyla ilgili de “”İşsizlik oranları kalıcı bir şekilde indirmek için reform gerekiyor” ifadesini kullandı. Oranın yüksek olduğunu aktaran Şimşek, “Şu anda geçici olarak zirveyi bulduk diyebiliriz. İşsizlik oranları aşağı doğru inmeye başlayacak ama kalıcı bir şekilde indirmek için reform gerekiyor.” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER