SON DAKİKA

BIST100
94.082
1,16%
DOLAR
4,7888
-0,35%
EURO
5,6223
0,34%
ALTIN
189,49
0,22%

Mehmet Şimşek: Hedef küresel finans sıralamasında ilk 30

Eski Maliye Bakanı Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, küresel finans sıralamasında ilk 30 içinde yer almayı hedeflediklerini söyledi.

Mehmet Şimşek: Hedef küresel finans sıralamasında ilk 30
Bu haber 11 Nisan 2017 - 11:47 'de eklendi ve 157 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, küresel finans sıralamasında ilk 30 içinde yer almayı hedeflediklerini söyledi.

İstanbul’da bir toplantıya katılan Mehmet Şimşek, “Sermaye piyasalarında Türkiye’yi küresel finans sıralamasında ilk 30’a sokmayı hedefliyoruz, İstanbul’u da finans merkezleri arasında ilk 25’te görmek istiyoruz” dedi.

KÜRESEL SEKTÖRLERİN YÖNETTİĞİ FONLAR TÜRKİYE’DE YÜZDE 6

İddialı hedeflerin olduğunu dile getiren Mehmet Şimşek, ” Küresel olarak baktığımızda, küresel şirketlerin yönettiği fonlar, fon yönetimi anlamında küresel milli gelirin yüzde 95’ini aşmış durumda, yüzde 100’üne doğru gidiyor. Türkiye’de ise yüzde 6 civarında. Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımızda resim çok daha iyi. ABD’de yüzde 190 civarında bu rakam, Avrupa Birliği’nde (AB) bir bütün olarak, bölge olarak yüzde 124 civarı, Asya Pasifik’te yüzde 100 civarı” ifadelerini kullandı.

MACARİSTAN’DA YÜZDE 25

Mehmet Şimşek, bu sektörde kat edecekleri çok mesafe olduğunu belirterek, “Gelişmekte olan ülkelere baktığımızda, örneğin Macaristan’da bile yüzde 25 civarında. Türkiye bu sektöre insan kaynağı anlamında, farkındalık anlamında yatırım yapmalı. Aslında kaynak var. Yaklaşık 2,1 trilyon liralık bir finansal kaynak var. Ama bu kaynağın önemli bir kısmı, aslında düşük getirili alanlarda değerlendiriliyor, daha profesyonel bir şekilde yönetilirse inanıyorum ki çok daha yüksek bir katma değer üretilir” şeklinde konuştu.

FON YÖNETİMİ İRİLİ UFAKLI 400 FİRMADAN OLUŞUYOR

Fon yönetim sektörünün Türkiye’de aşağı yukarı, irili ufaklı 400 firmadan oluştuğunu kaydeden Şimşek, bu rakamın oldukça düşük olduğunu, ABD’de fon yöneten 9 bin 800 firma, Lüksemburg’da yaklaşık 14 bin firma bulunduğunu aktardı.

Sermaye piyasalarında Türkiye’yi küresel finans sıralamasında ilk 30’a sokmayı hedeflediklerini de anlatan Şimşek, şöyle konuştu: “İstanbul’u da küresel finans merkezleri arasında ilk 25’te görmek istiyoruz. Bu hedeflere doğru son yıllarda bir miktar ilerleme oldu. Bir eylem planımız var, bu eylem planımızda 7 ayrı kategoride 104 eylem söz konusu. Bunun üçte birine yakın kısmını gerçekleştirdik, önümüzdeki dönemde bunu hızlandırmamız lazım”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER