SON DAKİKA

BIST100
96.732
0,67%
DOLAR
6,1106
0,24%
EURO
7,0304
0,21%
ALTIN
233,33
-0,04%

Mehmet Şimşek: İslami finans önemli bir alan görülüyor

Mehmet Şimşek: İslami finans önemli bir alan görülüyor
Bu haber 24 Ekim 2016 - 11:17 'de eklendi ve 297 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Birleşmiş Milletler Sürdürülerilir Kalkınma Hedefleri için İslami finansın önemli bir alan görüldüğünü söyledi.

Türkiye’nin faizsiz finans sektöründeki çalışmalarına değinen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sektörün büyüklüğünü gelecek 5 yıl sonunda 3,5 trilyon dolara yükselme potansiyeli olduğunu belirterek, “Bu potansiyelden en fazla yararlanan ülkelerden biri olmak için çalışmalarımız süratle devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de faizsiz bankacılık olarak bilinen katılım bankalarının aktif büyüklüğünün 2015 yılı sonu itibarıyla 120 milyar liraya ulaştığını aktaran Binali Yıldırım, geçen hafta cuma günü yaptıkları Faizsiz Finans Koordinasyon Kurulu’nun ikinci toplantısında da faizsiz finansın Türkiye ve dünyadaki görünümünü ayrıntılı bir şekilde ele aldıklarını anlattı.

Şimşek, faizsiz finans sisteminin uluslararası finans ve kalkınma camiasının dikkatlerini çevirdiği bir alan olduğuna ve bu alanın gelecek dönemde ağırlığını artırmaya devam edeceğine dikkat çekerek, son yayımlanan raporlar sektörün şu an 2 trilyon dolar civarında olan büyüklüğünün gelecek beş yıl sonunda 3,5 trilyon dolara çıkabilecek potansiyeli olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Faizsiz finans sektöründeki potansiyelden en fazla yararlanan ülkelerden biri olmak için çalışmaların hızla devam ettiğini de aktaran Şimşek, “Sektörün cazibesi yüksek. Son dönemde Avustralya, Güney Kore, Filipinler ve Azerbaycan da bu alanda gelişme gösteren yeni piyasalar olarak ortaya çıkmaktadır. Çin, İpek Yolu Projesi kapsamında Müslüman ülkelerle bağını geliştirmek ve alt yapı yatırımlarında kaynak çeşitliliği sağlamak amacıyla İslami finans ürünleri kullanmak üzere girişimlerde bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin gerçekleştirilmesinde İslami finans önemli bir alan olarak görülmektedir” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER