SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Mehmet Şimşek müjdeyi verdi: Faizsiz sigortacılık geliyor

Başbakan Yardımcısı Şimşek, dini sebeplerle faiz içeren sigortaya mesafeli yaklaşan vatandaşlara müjdeyi verdi. Faizsiz sigortacılık çalışmaları başlatıldı.

Mehmet Şimşek müjdeyi verdi: Faizsiz sigortacılık geliyor
Bu haber 28 Mayıs 2017 - 11:59 'de eklendi ve 129 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dini sebeplerle faiz içeren sigortaya mesafeli yaklaşan vatandaşlara müjdeyi verdi. Mehmet Şimşek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘katılım sigortacılığı’nı finans sistemine kazandırmak için çalışma başlattıklarını dile getirdi.

Ortak risk paylaşımı ile dayanışma esaslarına dayanan ve tekafül olarak adlandırılan katılım sigortacılığının dünyada son yıllarda önemli gelişmeler gösterdiğini dile getiren Mehmet Şimşek, Türkiye açısından da yeni finansal enstrümanlar arasında sayılan bu sistemin sigorta piyasasının çeşitlendirilmesi ve derinlik kazandırılması bağlamında yakından takip edildiğini söyledi. Hazinenin de bu uygulamanın sisteme kazandırılması için çalışma başlattığını belirten Mehmet Şimşek, katılım sigortacılığının faiz ve katılım ilkeleri hassasiyeti nedeniyle geleneksel sigorta ürünlerine mesafeli yaklaşan vatandaşlar ile ortak risk paylaşımı ve dayanışma esasları çerçevesinde sigorta faaliyetinde bulunmak isteyenler için alternatif bir model sunduğunu anlattı. Şimşek, katılım sigortacılığının finansal kapsayıcılık açısından Türkiye’de önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti.

MEVZUAT ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ

Sigortalıların hak ve menfaatlerinin gözetilmesi amacıyla yapılan mevzuat çalışmalarının son aşamaya geldiğini anlatan Mehmet Şimşek, katılım sigortacıları ile geleneksel sigortacıların rekabet yönünün değil, tamamlayıcılık yönünün ön planda olduğu bir sigorta piyasasının varlığını önemsediklerini ifade ederek, hazine tarafından katılım sigortacılığı faaliyetlerini düzenleyen ve katılım sigortacılığının gelişimi için çaba sarf edildiğini anlattı.

KATILIM SİGORTACILIĞI RİST PAYLAŞIMINA DAYANIYOR

Faizsiz sigortacılık (Katılım Sigortacılığı) anlayışının risk paylaşımına dayandığını belirten Şimşek, katılımcıların ödediği primlerin sigorta şirketine ait olmadığını vurguladı.

FAİZSİZ SİGORTACILIK NEDİR?

Mehmet Şimşek, söz konusu primlerin katılımcılara ait olan risk fonu adı verilen bir fonda toplandığını ve dönem sonunda fonda kalan tutarın katılımcılara iade edildiğini işaret ederek, şöyle devam etti: “Riskin meydana gelmesi durumunda, ilgili katılımcının zararı söz konusu risk fonu tarafından karşılanır. Katılım sigorta şirketi, katılımcılara ait olan bu risk fonunun sigortacılık ve katılım ilkelerine uygun olarak yönetiminden sorumlu olup, sunmuş olduğu bu hizmet karşılığı, önceden belirlenmiş meblağ üzerinden yönetim ücreti alır. Eğer dönem sonunda tazminat taleplerinin karşılanması sonrası söz konusu risk fonunda fazla bakiye oluşursa, ilgili bakiye, belirli kurallar çerçevesinde katılımcılara iade edilir. Geleneksel sigorta sisteminde böyle bir bakiye doğrudan şirkete gelir kaydedilirken, katılım sigortacılığı ilkeleri çerçevesinde, bakiye tutarın katılımcılara dağıtımı öngörülmektedir”

FAİZSİZ SİGORTACILIKTA DA HEDEF 2023

“2023’e kadar 30 milyar liralık büyüklük bekleniyor” diyen Şimşek, Türk finans sektörü içinde en büyük payın bankacılık sektörüne ait olduğunu kaydederek, katılım bankalarının aktif büyüklüğünün de toplam bankacılık sektörünün büyüklüğünün yaklaşık yüzde 5’ine karşılık geldiğini bildirdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER