SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Mehmet Şimşek: Türkiye orta üst gelir grubuna çıktı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin onca soruna rağmen orta alt gelir grubundan orta üst gelir grubuna çıktığını söyledi.

Mehmet Şimşek: Türkiye orta üst gelir grubuna çıktı
Bu haber 04 Mayıs 2017 - 16:15 'de eklendi ve 219 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin onca soruna rağmen orta alt gelir grubundan orta üst gelir grubuna çıktığını söyledi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katıldığı, 4. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir firmanın ev ve kişisel bakım ürünleri üretimi yapacak fabrikasının açılış töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, küresel ekonominin toparlandığını, 8 yıldır ilk defa küresel ekonomiye ilişkin, büyümeye ilişkin beklentilerin olumlu olduğunu dile getirdi.

Mehmet Şimşek, Türkiye’nin son yıllarda çok ciddi sıkıntılar, iç ve dış şoklarla karşı karşıya kaldığının altını çizerek, “Küresel kriz, Avrupa borç krizi, Ortadoğu’daki kaos, Türkiye’de yaşanan birçok iç şok, hatta darbe girişimine rağmen Türkiye ekonomisi iyi bir performans gösterdi. 2002 yılında hükümetiz başa geldi. 2002-2016 döneminde yüzde 5,7 gibi gerçekten çok güçlü bir büyüme performansı gösterdi. Ondan önce 1923-2002 döneminde yüzde 4,5 gibi yine iyi bir büyüme oranımız var ama bütün bu şoklara rağmen yüzde 5,7’lik büyüme oldukça iyi. Hatta küresel kriz sonrası döneme bakarsak yüzde 6,7 gibi çok daha güçlü bir büyüme söz konusu” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN PERFORMANSI İYİ YÖNDE

2000’li yılların başında Türkiye ekonomisini reel olarak 100’e eşitlerseniz, bugün Türkiye ekonomisi 215’e ulaşmış durumda” diyen Şimşek, “Aynı dönemde dünya ekonomisine veya gelişmekte olan ülkelere baktığınız zaman, Türkiye’nin iyi bir performans gösterdiğini söyleyebilirim. Dünya ekonomisi 100’den 181’e, Avrupa Birliği 100’den 126’ya, gelişmekte olan ülkeler Hindistan hariç 100’den 193’e çıkmış. Türkiye 100’den 215’e çıkmış. Türkiye’nin algısı dışarıda yeterince olumlu değil. Türkiye’nin yanı başında meydana gelen, özellikle jeopolitik gerginliklerin mutlaka bunda katkı payı var. Türkiye’deki son yıllardaki gelişmelerin, şokların katkısı var ama şunu net olarak ifade edeyim; Türkiye her şeye rağmen iyi bir performans ortaya koydu. En kötüsü geride kaldı. Türkiye, 2000’li yılların başında yapılan yapısal reformlar sayesinde hakikaten orta alt gelir grubu olmaktan, orta üst gelir grubuna çıktı. Türkiye sınıf atladı. Tekrar, çok kapsamlı mikro ve makro düzeyde çok önemli reformaların yapılacağı dönemin arifesinde, başındayız” şeklinde konuştu.

 

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek kimdir?

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 1967 yılında Batman’ın Gercüş ilçesinde doğdu. 9 kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelen Mehmet Şimşek, kürt kökenli siyaset isimlerden biri. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini doğup büyüdüğü Batman’da tamamlayan Mehmet Şimşek, üniversite eğitimini başkent Ankara’da tamamladı.

Ankara üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra Mehmet Şimşek, okulunda görev aldı. 1990 yılında kazandığı burs ile İngiltere’ye giden Mehmet Şimşek, burada hem dilini geliştirdi hem de masterını tamamladı.

2007 yılında AK Parti çatısı altında milletvekili seçimlerine katıldı. 2007 yılında Gaziantep AK Parti milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 2011 yılında bu kez Batman’dan milletvekiliğine aday oldu ve yine Meclis’teki görevini sürdürdü.

Mehmet Şimşek, 2007 – 2009 yılları arasında Ekonomiden Sorumlu Bakanlık, 2009 sonrasında ise Maliye Bakanlığı görevlerini yerine getirdi. Mehmet Şimşek, şimdi ise Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak görev yappmakta.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER