SON DAKİKA

BIST100
96.026
0,64%
DOLAR
5,3593
0,47%
EURO
6,1183
0,59%
ALTIN
223,20
0,60%

Mehmet Şimşek’ten ekonomi açıklaması

Mehmet Şimşek’ten ekonomi açıklaması
Bu haber 12 Aralık 2016 - 15:11 'de eklendi ve 457 kez görüntülendi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun bugün açıkladığı 2016 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamlarına göre ekonomide 1.8 küçülme oldu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek TÜİK’in açıkladığı büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Yaptığı yazılı açıklamada yurtiçinde yaşanan gelişmelerin yanı sıra küresel ve bölgesel konjonktürün bozulduğu bir dönemden de geçildiğini ifade eden Şimşek; “Küresel ticarette zayıflama, gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarında azalma ve jeopolitik gerginlikler üçüncü çeyrekte büyüme üzerinde etkili olmuştur. Üçüncü çeyrekte; hain darbe girişimi ve terör olayları büyümeyi baskılamıştır. Bu gelişmeler sonucunda turizm gelirleri daralmıştır” dedi.

Ekonomide yaşanan bu daralmanın geçici olması için gereken tedbirleri aldıklarını belirten Şimşek açıklamasında şunları kaydetti: “Ekonomimiz son yıllarda pek çok şoka karşı dayanıklılığını ispatlamıştır. Sağlam kamu maliyesi ve sağlıklı bankacılık sektörü ile birlikte uygulanmakta olan yapısal reformlar ülkemizi söz konusu şoklara karşı daha dirençli kılmaktadır. Önümüzdeki dönemde de ekonomimizi her alanda ileriye taşıyacak gerekli tedbirleri alacağız ve reform uygulamalarımıza devam edeceğiz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER