SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Mehmet Şimşek’ten ülke ekonomisine övgü

Mehmet Şimşek’ten ülke ekonomisine övgü
Bu haber 27 Ekim 2016 - 7:38 'de eklendi ve 275 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türk ekonomisinin oldukça güçlü ve dayanıklı olduğunu söyledi.

Wyndham Grand Otel’de Lübnan’daki iş birliği fırsatları başlığında düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dünya genelinde oldukça zorlu ekonomik gelişmelerin yaşandığını belirterek, ekonomik büyümeyi engelleyen bir tuzağın söz konusu olduğunu dile getirdi.

Son 8 yıllık dönemde küresel ticaret ve küresel ekonominin çok düşük bir hızla büyüdüğünü anlatan Mehmet Şimşek, büyüme oranının yüzde 3.5 olduğunu ve küresel gayri safi milli hasılanın büyümesinden geride kaldığını açıkladı.

Konuşmasında Türkiye’de 80 milyona dayanan nüfusu ile kişi başına düşen gelirin 9-10 bin dolar civarında olduğunu hatırlatan Mehmet Şimşek, Türkiye’nin bölgede yapıcı bir rol oynadığını vurguladı.

Türkiye’de Lübnan gibi petrol ve gaz olmadığını aktaran Şimşek, “Ancak refah düzeyimiz yüksek. Sonuçta bu refah düzeyini başarmak, bunu herhangi bir doğal kaynağa bel bağlamadan yapmak çok önemli. Özel sektörle, müteşebbisle, hukukun üstünlüğüyle bunun yapılması çok önemli. Bu, yılların birikimi” şeklinde konuştu.

Türk ekonomisinden övgüyle bahseden Şimşek, “Türk ekonomisi oldukça güçlü ve dayanıklı. Son yıllarda Türkiye’nin yaşadığı seçimler, darbe girişimi, Rusya gerilimi, küresel finansal problemler gibi ekonomiyi etkileyecek gelişmelere rağmen istikrarını korudu” ifadelerini kullandı.

Şimşek, Lübnan’la ilgili de bu ülkede iş ve yatırım imkanlarının olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “İnşaat sektörü bu ülkede gerçekten çok önemli ve önümüzdeki dönemde de güçlü olmayı sürdürecek. Çünkü demografik açıdan değişimler oluyor, aileler küçülüyor. Kentsel dönüşüm sürecine girmesi gereken 6.5 milyon ev var, depreme dayanıklı olması için. 6.5 milyon hane daha eski standartlarına göre inşa edilmişti. 1999 depreminden önce inşa edilmişti. Kentsel dönüşüm için ciddi fırsat var. Bir de iyileştirme, rehabilitasyon çalışmaları var. Hükümetimiz oldukça iyi, dengeli çok sayıda fırsat sunuyor. Özellikle Türkiye’ye geldiğinizde kamu-özel ortaklıklı projelerin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görüyorsunuz”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER