SON DAKİKA

BIST100
103.005
1,85%
DOLAR
4,7028
-0,11%
EURO
5,4924
-0,60%
ALTIN
197,92
0,19%

Memur Anneler İçin Yeni Düzenleme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kamuda çalışlan memur annelere yönelik düzenlemenin önümüzdeki günlerde çıkacağını söyledi.

Memur Anneler İçin Yeni Düzenleme
Bu haber 08 Kasım 2017 - 10:53 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kamuda çalışlan memur annelere yönelik düzenlemenin önümüzdeki günlerde çıkacağını söyledi. Kamuda çalışan 1 milyon 170 bin kadın çalışanı ilgilendiren düzenlemeye göre, memur annler, doğum izninden sonra yarı zamanlı çalışıp, tam maaş alabilecekler. Eğer isterlerse çocuk ilkokula başlayana kadar yarım gün çalışmaya devam etme hakları olabilecek.

İşçi annlere tanınan hak, memur annelerin yarı zamanlı çalışması yönetmeliğinin çıkamaması nedeni ile yeni düzenlemeden yaralanamamıştı. Geçen yılın başında çıkan kanunla, doğum ve analık izinliklerinde değişiklik yapıldı. Çalışan kadınlara doğum sonrası yarı zamanlı çalışma hakkı tanındı. İşçi annelere tanınan hak, memur anneler için de en geç iki hafta içinde yürürlüğe girecek.

Engelli Annesi 12 Ay Yarı Zamanlı Çalışabilecek
Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre; çocuğu engelli olan anne eğer isterse 12 ay yarı zamanlı çalışabilecek. Memur anneler doğum izninin ardından çocukları okul çağına gelene kadar yarı zamanlı olarak çalışabilecekler. İlk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, 3 veya daha fazla çocuk için 6 ay yarım gün çalışma hakkına sahip olabilecekler. Yarım gün çalışarak tam gün maaşı da alabilecekler, maaşlarında herhangi bir kesintiye gidilmeyecek. Annenin doğum izni bittikten sonra, isterse 60 gün yarı zamanllı çalışabilecek ve iki ay süresince tam maaş alabilecekler. Anne eğer tercih ederse, çocuğu ilkokula başlayana kadar yarı zamanlı çalışabilecek. Böyle bir durumda da anne yarım maaş alacak ve bu dönemde derece yükselmesi, kademe ilerlemesinde yarım olarak dikkate alınacak.

Memur Baba da Haklardan Yaralanabilecek
Annenin yaralandığı haklardan babalar da yaralanabilecek. Yönetmeliğin yayınlanması halinde, eşi doğum yapan babalar da yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanabilecek. Babalık izninin bitiminden sonra, eğer isterlerse yarı zamanlı çalışmak için başvuru yapabilecekler. Çocuğu ilkokul çağına gelen baba, yarı zamanlı çalışabilecek ancak yarım maaş alacak. Eşi çalışmayan babaların bu haktan yararlanma şansı yok. Memurun çalışma süresi haftada 3 günü ve günde 8 saati aşmamak kaydıyla günlere bölünebilecek.

Geçen sene çıkan kanunda açık bir şekilde ‘doğum yapan memurlar, doğum izni bittikten sonra, çocuğu ilkokula başlayana kadar çalışma saatlerinin normal çalışma süresinin yarısı olarak düzenlenmesini talep edebilir’ ibaresi yer alıyor. Ancak yönetmelik yayınlanmadığı için konu ile ilgili karışıklık söz konusu. Bu hakkın geriye dönük kullanıp kullanılamayacağı gibi bazı sorunlar olduğu için anne memurlar bu haktan yararlanamıyordu. Kurumlar da uygulamyı yapmaktan çakiniyordu. Yönetmelik yayınlandıktan sonra, tüm memur annlerin bu haklardan yararlanması hususunda önleri açılacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER