SON DAKİKA

BIST100
94.887
0,57%
DOLAR
6,3380
0,38%
EURO
7,4200
0,52%
ALTIN
244,75
0,32%

Merkez Bankası’ndan sürpriz faiz kararı

Merkez Bankası’ndan sürpriz faiz kararı
Bu haber 24 Kasım 2016 - 17:39 'de eklendi ve 322 kez görüntülendi.

Merkez Bankası, bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında çifte faiz artırımına gitti. Politika faizi 50 yükselten Merkez Bankası, “faiz koridorunun üst bandını da 25 baz puan arttırdı. Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını da düşürdüğünü açıkladı.

Çifte faiz artırımı
ABD seçimlerinden sonra yükselişe geçen doların istenilen seviyelere gerilememesi nedeniyle, Merkez Bankası PPK toplantısında, faizi 50 baz puan artırdı. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %7,50’den %8’e yükselten MB, gecelik marjinal fonlama oranını % 8,25’ten % 8,50’ye yükseltti. Ayrıca MB, gecelik borçlanma faiz oranını d yüzde 7,25’te sabit tuttu.

‘Parasal sıkılaştırma’
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, şu değerlendirmede bulundu: “Bununla birlikte, yakın dönemde küresel belirsizliklerdeki artış ve yüksek oynaklıklara bağlı olarak yaşanan döviz kuru hareketleri enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaktadır. Söz konusu gelişmelerin beklentiler ve fiyatlama davranışları üzerindeki olumsuz etkisini sınırlamak amacıyla parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildi.”

‘Zorunlu’ hamle ile 1.5 milyar dolar ek likidite
Yabancı para zorunlu karşılık oranlarını da tüm vade dilimlerinde 50 baz puan düşüren Merkez Bankası, yapılan değişiklikle finansal sisteme yaklaşık 1,5 milyar dolar ilave likidite sağlanmış olacağını kaydetti.

Reeskont kredilerinde düzenleme
Merkez Bankası ayrıca şu açıklamalara yer verdi: “31 Aralık 2016’ya kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri için azami 31 Mart 2017’ye kadar vade uzatılabilmesine, vade uzatımı imkanının kullanılmayıp kredinin vadesinde ödenmesi halinde, kredi geri ödemelerinin Türk lirası olarak da yapılabilmesine ve bu işlemlerde geri ödeme tarihindeki bankamız döviz alış kurunun kullanılmasına olanak tanınmasına karar verilmiştir.”

Hükümet’ten ilk açıklama
Merkez Bankası’nu bu kararından sonrasında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, resmi Twitter hesabından “Başbakan’ımızın hafta başında ifade ettiği gibi ekonomideki gelişmeleri yakından izliyoruz, ciddiye alıyoruz, gerekli tedbirleri alıyoruz” açıklamasında bulundu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER