SON DAKİKA

BIST100
98.455
1,69%
DOLAR
5,3241
-0,23%
EURO
6,0579
-0,56%
ALTIN
219,32
-1,05%

Merkez Bankası’ndan TL’ye destek

Merkez Bankası’ndan TL’ye destek
Bu haber 06 Aralık 2016 - 12:02 'de eklendi ve 275 kez görüntülendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, TL’ye destek çağrısını onayladıklarını belirtti.

“2017 Yılında Para ve Kur Politikası” konulu toplantıda sunum yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, finansman kararlarında Türk lirasının esas alınmasının son derece önemli olduğunu belirterek, “Buradaki yaklaşımı (TL’ye destek çağrısı) Merkez Bankası olarak destekliyoruz.” dedi.

Yaşanan döviz hareketlerinin 2017 yılı ocak-şubat-mart aylarından itibaren enflasyon üzerinde etkili olacağını söyleyerek konuşmasında “Ancak bu etkinin büyüklüğü ve zamanlaması, iktisadi faaliyet, kur oynaklığı, beklentiler gibi birçok faktöre bağlı olarak şekillenecektir. Son dönemdeki döviz kuru gelişmeleri ve vergi ayarlamalarına rağmen gıda fiyatlarındaki olumlu görünüm ve iç talepteki ılımlı seyir nedeniyle yüzde 7,5 olan 2016 yıl sonu enflasyon tahminimizi korumaktayız.” ifadelerini kullandı.

Başkan Çetinkaya, yerel paranın değerinin korunması, ticari işlemlerde ana değişim aracı olarak kullanılması ve finansman kararlarında Türk lirasının esas alınmasının son derece önemli olduğunu belirtti. Döviz kurunda yeni dengenin henüz nerede oluşacağının belli olmadığını söyledi.

Murat Çetinkaya konuşmasına şöyle devam etti: “Geçmiş yıllarda benzer dönemi farklı saiklerle yaşadık. Bu dönemlerde yüksek frekanslı tedbirler beklenmemesi gerekir. Gelişmeleri dikkatle değerlendirip şokların geçiciliği, kalıcılığı ve ana trendler üzerindeki etkilerini yorumladıktan sonra Merkez Bankası gerekirse tüm araçlarıyla adım atmaya devam eder. Önümüzdeki dönemde de döviz kuru gelişmelerine bakışımız bu çerçevede şekillenecektir.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER