SON DAKİKA

BIST100
92.953
0,98%
DOLAR
5,4392
-0,20%
EURO
6,2207
-0,55%
ALTIN
225,32
-0,46%

Meslek Kodu Zorunluluğu Geliyor

Devlet, yeni yılla birlikte kimin ne iş yaptığını meslek kodu uygulaması ile bilecek.

Meslek Kodu Zorunluluğu Geliyor
Bu haber 03 Aralık 2017 - 14:04 'de eklendi ve 87 kez görüntülendi.

Devlet, yeni yılla birlikte kimin ne iş yaptığını meslek kodu uygulaması ile bilecek.
1 Ocak 2018’den itibaren meslek kodunu bildirmeyene ceza geliyor. Çalışanının ne iş yaptığı bilgisini vermeyen işyerleri artık meslek kodu uygulaması ile bu bilgileri verecek. Daha önce bu konu ile ilgili devletin bir yaptırımı yoktu, bu nedenle de kimin ne iş yaptığı bilinmiyordu. Yeni uygulama ile 1 Ocak 2018’den itibaren meslek kodu bilgisini vermeyenler için cezai işlem uygulanacak.

1 Ocak 2018’den İtibaren Geçerli
Şu anki uygulanan mevzuata göre, tüm meslekler için belirlenmiş özel kod numaraları mevcut. Kod numaraları üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirimde bulunuluyor. Kurum, koda göre çalışanı gruplara ayırıyor. Uygulama neticesinde hem kayıtdışılıkla, hem de gerçek ücretlerin saklanmasıyla mücadele edilmesinin önü açıklmış oluyor. Çalışanın meslek kodu bildirilmediğinde, işverene uygulanan herhangi bir yaptırım henüz yok. 2016 yılında çıkarılan torba kanunla, meslek kodu kuralına uymayan işletmelere para cezası verilmesi öngörüldü. Buna göre, “Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için, aylık asgari ücreti geçmemek üzere, meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına, asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası” uygulanacak. Cezai yaptırım, 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle uygulamaya girecek.

Ocak ayıyla birlikte zorunlu hale gelecek olan meslek kodları üzerinden ücret sorgulaması yapılmasının ise kısa vadede planlanlanmıyor. Konu ile ilgili olarak, yetkililer, orta vadede, meslek grupları üzerinden kazançlara bakılmasının söz konusu olabileceğini söylüyorlar. 6 milyondan fazla kişinin asgari ücretle çalıştığını belirten yetkililer, “Bir doktor asgari ücretle çalışıyor. Bu normal koşullarda, hayatın olağan akışına aykırı. Tabii ki, piyasanın genel akışına müdahale edilemez. Ancak yine de bir doktor asgari ücretle çalıştırılıyorsa, ‘Neden bu rakam tercih edildi’ diye sorulabilir. Genel olarak ise meslek kodlarının SGK’ya bildirilmesiyle, çalışma hayatının fotoğrafı net bir şekilde çekilecek ve orta vadedeki politikaların oluşturulmasında bu fotoğraf sağlıklı veriler üretimmesini sağlayacak” bilgisini verdiler.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER