SON DAKİKA

BIST100
91.903
-2,82%
DOLAR
5,3870
1,32%
EURO
6,1471
0,89%
ALTIN
211,67
1,17%

Mevlüt Çavuşoğlu Almanya’ya ateş püskürdü

Mevlüt Çavuşoğlu Almanya'ya ateş püskürdü! Çavuşoğlu, "Bizimle çalışmak istiyorsanız bize nasıl davranacağınızı öğrenmek zorundasınız" dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu Almanya’ya ateş püskürdü
Bu haber 03 Mart 2017 - 11:24 'de eklendi ve 324 kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya ile yaşanan kriz hakkında çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu “Siz Türkiye’nin patronu değilsiniz” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu : İzah edilir bir tarafı yok

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Almanya’da katılacağı toplantının iptaline ilişkin Almanya’nın tavrının ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğüne sığmadığı açıklamasında bulundu. “Herkese demokrasi dersi vermeye çalışan bir ülkenin, hatta birçok ülkenin de iç işlerine bu şekilde karışmaya çalışan bir ülkenin ve onun sisteminin son yıllarda bu tür etkinlikleri engellemeye çalışması esasen Almanya’nın ve Batı’nın ne kadar çifte standart içinde olduklarının göstergesidir.” diyen Çavuşoğlu, geçtiğimiz sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da vatandaşlarla yapacağı 15 Temmuz ile ilgili toplantının engellendiğine de dikkat çekti. Almanya’da terör örgütü PKK’nın toplantısına izin verildiğini ve bu toplantıya PKK ele başlarının canlı bağlantı yoluyla katıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, Almanya’nın bu tutumunu yerden yere vurdu.

Çavuşoğlu, “Terörist başlarına izin veriyorsunuz, halkın oyuyla seçilmiş Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a izin vermiyorsunuz. Bunun izah edilir bir tarafı yoktur.” diye konuştu.

‘Türkiye sizin emrinizde bir ülke değil’

Çavuşoğlu, Alman yetkililerin kendileriyle şart koşarak görüşemeyeceğini belirterek, “Bizi eşit bir ortak gibi görmek durumundasınız. Türkiye sizin emrinizde bir ülke değil. Siz Türkiye’nin patronu değilsiniz. Siz birinci sınıf, Türkiye ikinci sınıf değil. Biz size böyle davranmıyoruz. Siz de Türkiye’ye eşit bir ortak gibi davranmak zorundasınız.” dedi.

‘Hiç çekinmeden her türlü karşılığını veririz’

Almanya’nın Türk toplumuna yönelik baskı uyguladığını belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Bu tür baskılar bizi yıldırmaz. Türk toplumuna yaptığınız sistematik baskılar Türk toplumunu yıldırmaz. Bunu başaramazsınız. Gelin ortak hareket edelim. Türk toplumuna yönelik de birlikte çalışalım ve iki ülke arasında çok güçlü bağlar var, bu bağları güçlendirelim. Ama şu seçim öncesi popülizmden uzak durun. Bizimle ilişkilerinizi sürdürmek istiyorsanız, tekrar ediyorum, bize nasıl davranmanız gerektiğini öğrenmek zorundasınız. Bu yöntemle bu işler olmaz, böyle devam etmez ve biz de karşılığını veririz, hiç çekinmeden her türlü karşılığını veririz. O zaman gerisini siz düşünün. Bizim Almanya’ya vereceğimiz mesaj budur. ”

İki ülke arasında yıllardır devam eden dostluğa değinen Çavuşoğlu, “Bizimle çalışmak istiyorsanız bize nasıl davranacağınızı öğrenmek zorundasınız. Bu yöntemle bu işler olmaz, böyle devam etmez. Biz de karşılığını veririz. Hiç çekinmeden her türlü karşılığını veririz. O zaman gerisini siz düşünürsünüz.” dedi.

Çavuşoğlu, Türk vatandaşının hissiyatını yansıttığını belirterek, 80 milyonluk Türk milletinin de Almanya’nın bu davranışını kabul etmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER