SON DAKİKA

BIST100
93.616
0,34%
DOLAR
5,3354
-0,22%
EURO
6,0966
0,42%
ALTIN
209,38
0,38%

Meyve ve sebze Türkiye’de Avrupa’ya göre daha ucuz

Meyve ve sebze Türkiye’de Avrupa’ya göre daha ucuz
Bu haber 24 Ekim 2016 - 13:14 'de eklendi ve 322 kez görüntülendi.

antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, meyve ve sebzenin Türkiye’de Avrupa’ya göre daha ucuz olduğunu söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) sebze ve meyve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. ATSO Başkanı Davut Çetin, burada yaptığı konuşmada Rusya krizini hatırlatarak, “Tarım sektörü zor bir dönemden geçiyor. Antalya tarım üretimiyle bir nevi Türkiye’nin bahçesi, serası, sebze deposu. Yıllık 5.5 milyon tona yaklaşan üretimle sebze meyve üretim değerinde Antalya birinci sırada yer alıyor” ifadesini kullandı.

atso

Kış aylarında Türkiye’nin enflasyonunu Antalya’nın belirlediğini anlatan Davut Çetin, “Kasım ayından itibaren domates, biber, patlıcan enflasyonu başlıyor. Aslında taze sebze ve meyvenin enflasyon sepetindeki payı yüzde 4.6’dır. Yani sigarayla aynı oran. Yine de şu anda 50 kuruş olan ürünler, aralık veya ocakta soğuk hava nedeniyle 1.5 liraya çıktığında, enflasyonu 1 puandan fazla artırmaktadır. Tarımda yıllık enflasyon düşük olmasına rağmen, kış aylarında gıda enflasyonu dikkat çekmektedir” şeklinde konuştu.

Enflasyona çare olmasa da üretici ve tüketici fiyatlarını yakınlaştırması, üreticinin de tüketicinin de kazanmasının sağlanması gerektiğine işaret eden Davut Çetin, kamyonda, markette, manavda ürünün dörtte biri çürür ve çöpe atılırsa, tüketici fiyatının çok farklı olmasından kaçınılamayacağını belirtti.

Çetin, “Meyve ve sebze Türkiye’de Avrupa’ya göre çok ucuz. Buna rağmen birçok sebze ve meyvede ihracatın üretime oranı halen yüzde 5’ler düzeyinde” dedi.

25 MİLYARLIK İSRAF

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel de hal kanunu ile sebze meyve ticaretindeki kayıt dışı oranının yüzde 70’lerden yüzde 48’e düştüğünü söyledi.

mersin-sebze-halinde-yanginfbeb4612f648a1c84560

Yapılan çalışmalarda sebze ve meyve ticaretinde zayiat oranında istedikleri başarıyı elde edemediklerini dile getiren İsmail Yücel, “Sektörün hep kabul ettiği zayiat oranı var, yüzde 25. Sebze, meyve ticareti perakende fiyatlar itibariyle 2015 yılı büyüklüğü 100 milyar. 100 milyarın yüzde 25’i zayiat oranı. Türkiye her yıl 25 milyar lirayı çöpe atıyor. Kanunda bununla ilgili tedbir almıştık. Depolama standardı getirdik, soğuk zincirde taşıma düzenlemeleri yaptık. Kap ve ambalaj düzenlemesi getirdik. Toptancı halleri ile ilgili arzu ettiğimiz gelişme sağlanmadı. Sebze meyve ticareti çok aktörlü bir sektör, en önemli taraflardan biri belediyeler. Türkiye’de 176 toptancı halinin yüzde 99’unu belediyeler işletiyor. Toptancı halinin kanunda öngörülen şartı taşıyabilmesi için belediyeler sorumluluk almalı” değerlendirmesinde bulundu.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER