SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Moody’s den Yeni Türkiye Raporu

Moody's Türkiye'nin kredi profili hakkında değerlendirmede bulundu.

Moody’s den Yeni Türkiye Raporu
Bu haber 18 Kasım 2017 - 21:05 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.

Moody’s Türkiye’nin kredi profili hakkında değerlendirmede bulundu. Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin güçlü kamu finansmanı ve dirençli ekonomisinin oluşan siyasi risklere ve dış hassasiyetlere karşı dengede kaldığını açıkladı.

Raporda belirtilen diğer bir unsur, büyümenin yavaş kalması, kamu finansmanı gücünde kötüleşme görülmesi ve kurumsal gücün zayıflaması halinde Türkiye’nin kredi notunun düşürülebileceği yönünde. Kredi notunun dengede kalmasının nedeni olarak dirençli bir ekonomiye sahip olma, güçlü kamu finansmanı, siyasi risklere ve dış etkenlere karşı dayanıklılık gösterildi. Moody’s in hazırladığı raporda Türkiye’nin kredi profilinin geniş ve esnek orta gelirli ekonomisini, dayanıklı büyümesini ve olumlu demografisini yansıttığını bildirdi.

Moody’s, Türkiye’nin kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılaya oranının 2018’de yüzde 30’un altında kalmasının beklendiğini diğer yandan Türkiye’nin kredi değerliliği için güçlü bir kaynak olduğunu duyurdu. Raporda yer alan bilgilere göre, küresel olarak yükselişte olan faiz oranları ortamının mali sonuçları zorlayabileceğine değinildi.

Kredi Notu Yükselebilir
Raporda, Türkiye’nin kamu finansmanının geçen yıl boyunca ağırlaştığı vurgulandı. Buna karşılık kurumsal ortamı ve rekabetçiliğinde gelişim, hassaslıklarında da yapısal azalmalar gözlendiği takdirde Türkiye’nin kredi notunun yukarı çekilebileceği bilgisi verildi. Moody’s, 18 Mart’ta, Türkiye’nin kredi notunu “Ba1” seviyesinde tutmuş, görünümünü ise durağandan negatife indirmişti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER