SON DAKİKA

BIST100
93.287
0,62%
DOLAR
5,4763
-0,06%
EURO
6,2071
0,32%
ALTIN
213,96
1,06%

Moody’s: Türkiye ekonomisi büyüyecek

Moods, Türkiye ile ilgili büyüme tahminini açıkladı. Moody's, Türkiye'nin gelecek dört yıl boyunca yaklaşık yüzde 3 büyüyeceğini bildirdi.

Moody’s: Türkiye ekonomisi büyüyecek
Bu haber 28 Nisan 2017 - 16:44 'de eklendi ve 185 kez görüntülendi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moods, Türkiye ile ilgili büyüme tahminini açıkladı. Moody’s, Türkiye’nin gelecek dört yıl boyunca yaklaşık yüzde 3 büyüyeceğini bildirdi.

Türk ekonomisinin önümüzdeki dört yıl boyunca yaklaşık yüzde 3 seviyesinde büyüme kaydetmesinin beklendiğini aktaran Moody’s yapılan açıklamada, “Ba1” notu ve “negatif” görünümle değerlendirilen Türkiye ile “Ba1” notu “durağan” görünüm ile değerlendirilen Rusya’nın ekonomisine ilişkin beklentilere yer verildi.

KRİSTİN LİNDOW: TÜRKİYE’NİN EKONOMİK BÜYÜME POTANSİYELİ VAR

Moody’s Kıdemli Başkan Yardımcısı Kristin Lindow, konuyla ilgili açıklama yaptı. Her iki ülkenin de büyüme performanslarına ve yatırım ortamlarına ilişkin benzer zorluklarla karşılaştığını belirtirtwen Kristin Lindow, “Türkiye’nin daha büyük bir ekonomik büyüme potansiyeli mevcut. Fakat Rusya ekonomisi daha büyük ve varlıklı” dedi.

Türkiye’de önümüzdeki dört yıl boyunca reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesinin yaklaşık yüzde 3 seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini açıklayan Lindow, Bu Rusya için yüzde 1,5 olan beklentimizin iki katı. Bu büyüme Türkiye’nin olumlu demografisi tarafından destekleniyor” şeklinde konuştu.

Her iki ülkenin de gelecek dönemde hedeflenen yapısal reformları gerçekleştirmemesi halinde, potansiyel büyümenin baskılanabileceği belirtilen açıklamada, “Türkiye daha yüksek kurumsal kapasiteye sahip. Her iki ülkenin de mali tablosu kredi gücü konumunda. Fakat Rusya’nın mali ölçütleri daha güçlü. Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ve Doğu Ukrayna’daki müdahil durumunun yarattığı gerilim uluslararası yaptırımlara neden oldu. Türkiye için ise riskler, yüksek dış finansman gereksiniminin rezervler ve kur üzerinde baskı yaratmasından kaynaklanıyor” ifadelerine yer verildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER