SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8208
0,31%
EURO
5,6187
0,27%
ALTIN
189,25
0,01%

Moody’s, Türkiye’nin büyüme tahminlerini yükseltti

Moody's, Türkiye'nin büyüme tahminini bu yıl için yüzde 2.2'den yüzde 2.6'ya, 2018 için de yüzde 2.7'den yüzde 2.9'a çıkardı.

Moody’s, Türkiye’nin büyüme tahminlerini yükseltti
Bu haber 10 Nisan 2017 - 14:00 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin büyüme tahminlerini yükseltti. Buna göre kuruluş Türkiye’nin büyüme tahminini bu yıl için yüzde 2.2’den yüzde 2.6’ya, 2018 için de yüzde 2.7’den yüzde 2.9’a çıkardı.

Moody’s yaptığı açıklamada Türkiye’nin büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 2.2’den yüzde 2.6’ya, 2018 için de yüzde 2.7’den yüzde 2.9’a yükseltildiğini kaydetti.

“Ekonomide yavaşlamaya rağmen veriler beklediğimizden güçlü gerçekleşti. 4’üncü çeyrek GSYH büyümesinin harcamalar analizi, hane halkı harcamasındaki düşüşün tersine çevrilmesindeki çabanın başarılı olduğunu gösteriyor” denilen açıklamada, geçen yıl Türkiye’nin büyüme hızının azalmasının temel nedenlerinin daha çok yapısal olduğu, bölgedeki yerel ve jeostratejik gerilimlerin de etkisinin hissedildiği belirtildi.

YAPISAL REFORMLAR ŞART

Moody’s’in açıklamasında, “Hükümet teşviklerinin geri çekilmesi durumunda özellikle eğer yüksek enflasyon hane halkının alım gücünü erozyona uğratmaya devam eder ve bu durum Merkez Bankasının politika faizini artırmasına neden olursa büyümenin yüzden 3 seviyesinin üzerine çıkması şüpheli. İş piyasası, vergi ve emeklilik sistemlerine ilişkin yapısal reformların uygulanmasının ertelenmesi sonrasında beklentimizden daha iyi olmasına rağmen geçen yıl büyümenin azalması kaçınılmazdı. 4’üncü çeyrekteki ekonomik sıçramanın yapısal reformlar olmadan devam etmesi olası değil” ifadelerine yer verildi.

TÜKETİCİ FİYATLARI ÜRETİCİ FİYATLARINDAN DAHA HIZLI YÜKSELİYOR

Kredi derecelendirme kuruluşu ayrıca tüketici fiyatlarının üretici fiyatlarından daha hızlı yükseldiği, bunun da enflasyondaki yükselişin sadece Türk lirasındaki değer kaybından kaynaklanmadığını gösterdiği değerlendirmesinde bulundu.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER