SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Müezzinoğlu: Niyetimiz kıdem tazminatı sorununu çözmek

Kıdem tazminatı konusunda açıklama yapan Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, işçilere mevcut çalıştıkları iş yeri için 3 seçenek planlandığını belirtti.

Müezzinoğlu: Niyetimiz kıdem tazminatı sorununu çözmek
Bu haber 11 Mayıs 2017 - 11:40 'de eklendi ve 178 kez görüntülendi.

Kıdem tazminatı konusunda açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, işçilere mevcut çalıştıkları iş yeri için 3 seçenek planlandığını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son 50 yıla bakıldığında kıdem tazminatından istifade eden işçilerin toplam işçilerin yüzde 25’ini geçmediğini dile getirerek, “Sistemin ana hatası, çalışanın alın terinin karşılığı paranın biriktiği yerin işverenin kasası olmasıdır” dedi.

Müezzinoğlu, işçinin 20-25 yıllık kıdem tazminatının, işverenin ekonomik durumu bozulunca tehlikeye girdiğini aktararak, 13 milyon işçinin 10 milyonunun bu şekilde mağduriyet yaşadığını aktardı.

SORUNU ÇÖZMEK İSTİYORUZ

Geçen hafta toplanan Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda bu konuda teknik bir çalışma yapılmasının kararlaştırıldığını aktaran Müezzinoğlu, teknik çalışmanın önceki gün itibarıyla tamamlandığını ifade etti. Gelecek hafta yeniden toplanacak EKK’da kıdem tazminatıyla ilgili ana parametreleri belirleyeceklerini söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “Niyetimiz bir an önce sorunu çözmek” dedi.

ÇALIŞANA 3 SEÇENEK

Müezzinoğlu, sadece hükümetin iradesiyle sorunun çözülemeyeceğini, ideali olmakla birlikte yüzde 100 mutabakatın da sağlanamayacağını söyledi. Yüzde 70’leri yakalamış bir ortak paydanın yeterli olabileceğini dile getiren Bakan, 3 seçeneği şöyle sıraladı: “1- Çalışan isterse çalıştığı şirkette mevcut sistemde devam edebilir. 2- İşverenle uzlaşır, eski sistemle ilgili hesaplaşır. Sıfırlamış olarak yeni sisteme geçebilir. 3-İşverenle anlaşıp haklarını yeni sisteme devredebilir”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER