SON DAKİKA

BIST100
93.428
-1,18%
DOLAR
4,7196
-0,22%
EURO
5,4777
-0,26%
ALTIN
194,60
-0,03%

Naci Ağbal, Avrupa ile Türkiye’deki bütçe açığını karşılaştırdı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Erzurum'da yaptığı açıklamada Avrupa ülkelerinin bütçe açığının Türkiye'nin 3 katı büyüklüğünde olduğunu dile getirdi.

Naci Ağbal, Avrupa ile Türkiye’deki bütçe açığını karşılaştırdı
Bu haber 11 Nisan 2017 - 14:47 'de eklendi ve 177 kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Avrupa ülkelerinin bütçe açığının Türkiye’nin 3 katı olduğunu söyledi.

Erzurum’da gündeme dair açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonomide sürekli krizleri arka arkaya yaşadıkları yıllar olduğunu dile getirdi.

Naci Ağbal, şöyle devam etti: “İlk büyük ekonomik krizi 1994 yılında yaşadık. Büyük bir döviz krizi yaşandı ve bir anda döviz patladı. O zamanlar çok sayıda vatandaşımız, döviz kredisi alarak ev almıştı. O yıllarda insanlar evin anahtarını götürdüler teslim ettiler ve kredi borçları da hala bitmedi, ödemeye devam ettiler. Ekonomik krizlerin toplum hayatında aşırı kırılmalara neden olduğu dönemler oldu. 1996’da siyasi bir krizle ekonomide derin bir uçurum meydana geldi. 1998 yılında küresel ekonomik kriz Türkiye’yi bir daha vurdu. 10 yıllık devrede arka arkaya 3 kriz geçirdik”

AVRUPA ÜLKELERİNDE BÜTÇE AÇIĞI DAHA BÜYÜK

Türkiye ekonomisinin 2013 yılının nisan ayında en iyi seviyeye ulaştığına dikkat çeken Ağbal, hemen sonrasındaki mayıs ayında Gezi olaylarının ve ardından ise 17-25 Aralık olaylarının patlak verdiğini dile getirdi.

Ağbal, daha sonra da Türkiye’nin ekonomisinin kötü olduğu yönünde politikaların yürütüldüğünü hatırlatarak, “Paramız var, ekonominiz sağlam. Borcun, milli gelire oranı yüzde 30’un altında. Avrupa ülkelerinin borcunun milli gelire oranı Türkiye’nin 3 katı, bütçe açıkları Türkiye’nin 3 katı” şeklinde konuştu.

16 NİSAN GELECEĞİMİZ İÇİN ÖNEMLİ

Naci Ağbal, Türkiye’yi sıçramaya getirecek tarihi bir eşikte olduklarını belirterek, 16 Nisan’da ülkenin geleceği için önemli bir halk oylamasına gideceklerini aktardı. 16 Nisan’daki Anayasa değişikliğinin, başka ülke örneklerine bakılarak yapılan bir Anayasa değişikliği olmadığını anlatan Naci Ağbal, “Türkiye’nin siyasi ve ekonomi tarihine, tecrübelerine bakılarak getirilen bir Anayasa değişikliğinden bahsediyoruz. Kişi başına milli gelir 10 bin 700 dolarsa, bu siyasi istikrarla inşallah çok rahat şekilde 25 bin dolara doğru gidecek. Hükümet sisteminde çok kalıcı kurumsal bir değişikliğe gidiyoruz. 25 bin dolar hedefi yakalanamayacak bir hedef değil” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER