SON DAKİKA

BIST100
93.287
0,62%
DOLAR
5,4739
-0,10%
EURO
6,2117
0,40%
ALTIN
214,00
1,08%

Naci Ağbal’dan bütçe müjdesi

Naci Ağbal’dan bütçe müjdesi
Bu haber 17 Nisan 2017 - 13:50 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçe politikalarının normal görünüme kavuşacağını söyledi.

Mart 2017 ve Ocak-Mart dönemlerine yönelik bütçe gerçekleşmeleri hakkında yazılı açıklamada bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, mali alanı kullanarak ekonomiye destek verirken mali sürdürülebilirliğe önem verdiklerini vurguladı.

Ağbal, değerlendirmesine şöyle devam etti: “Mart ayında bütçe 19,5 milyar lira açık vermiştir. Ocak-mart döneminde ise bütçemiz 14,9 milyar lira açık vermiştir. Ancak ertelenen sosyal güvenlik primlerinin geçici etkisi dikkate alındığında ilk üç ay sonunda bütçe açığı 8,9 milyar lira seviyesindedir. Ocak-mart döneminde toplam bütçe harcamaları 159,7 milyar lira, faiz hariç giderler ise 140,8 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. Ekonomiye destek veren geçici düzenlemeler ve vergi indirimleri nedeniyle bütçe açığı ilk üç ay içinde yukarı yönlü bir görünüm ortaya koymakla birlikte, uyguladığımız programların önümüzdeki aylarda tedrici bir biçimde ortadan kalkması sonucunda bütçe patikası normal görünümüne kavuşacaktır”

BÜTÇE AÇIĞI DÜŞECEK

İstihdamı desteklemek amacıyla bu yılın ocak, şubat ve mart aylarında ödenmesi gereken Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim tahsilatının yılın son çeyreğine ertelendiğini hatırlatan Ağbal, bu nedenle yılın ilk üç ayında bütçeden SGK’ya yapılan transferlerde 6 milyar lira geçici artış olduğunu dile getirdi. Ağbal, ertelenen prim ödemelerinin yıl sonuna kadar tahsil edilmesinden dolayı 2017 bütçesinde geçici bir etki meydana getirdiğini kaydederek, “Sosyal güvenlik harcamalarını geçici olarak yukarı çeken bu uygulamanın bütçe dengesinde düzeltilmesi halinde aslında bütçe açığı ilk üç ay sonunda 8,9 milyar lira seviyesine düşmektedir” ifadesini kullandı.

Bütçe gelirlerinin yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9 artarak 144,7 milyar lira olduğunu, ilk çeyrekteki bütçe gelir artışının yılın tamamı için öngörülen yüzde 7,9’luk artış oranının üzerinde gerçekleştiğini vurgulayan Ağbal, sözlerini şöyle tamamladı: “Bütçe politikasında mali alanı titizlikle dikkate alarak bir yandan büyümeye destek vereceğiz, diğer yandan maliye politikasında yapacağımız reformlar ve atacağımız adımlarla mali disiplini kararlılıkla sürdüreceğiz”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER