SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Numan Kurtulmuş, Fitch’e tepki gösterdi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BBB-"den "BB+" seviyesine düşürmesine "Türkiye'nin köşeye sıkıştırılmasına dönük sürdürülen kampanyanın bir parçası olduğunu düşünüyorum" şeklinde tepki gös

Numan Kurtulmuş, Fitch’e tepki gösterdi
Bu haber 29 Ocak 2017 - 15:39 'de eklendi ve 295 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BBB-“den “BB+” seviyesine düşürmesine “Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmasına dönük sürdürülen kampanyanın bir parçası olduğunu düşünüyorum” şeklinde tepki gösterdi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in kararını değerlendirdi. Fitch, Türkiye’nin kredi notunu “BBB-“den “BB+” seviyesine düşürmesini ve not görünümünü de “durağan”da tutmasını değerlendiren Numan Kurtulmuş, “Yani ne notlarımızı yükselttiği zaman ‘Türkiye ekonomisi güllük gülistanlık’ manasına gelmeli ne de not indirdiği ya da görünümü, istikameti değiştirdiği zaman ‘Eyvah yandık, bittik’ moduna girmemeliyiz” dedi.

Türkiye’nin makro ekonomik dengelerinde büyük bir sorun olmadığını ifade eden Kurtulmuş, şunları söyledi: “Bu açıdan baktığınız zaman Türkiye’nin makro ekonomik dengelerinde çok şükür büyük bir sorun yoktur. Türkiye’de esas olan üretim tarafını artırmak. Yani Türkiye ekonomisinin üretim gücünü kuvvetlendirmektir. O çerçevede de biliyorsunuz sürekli birtakım tedbirler almaya gayret ediyoruz. Geçen hafta içinde Başbakanımızın cazibe merkezleriyle ilgili kamuoyuna açıkladığı bir teşvik programı var. Yani bizim yapmamız gereken üretimi artıracak, özellikle KOBİ’leri destekleyecek, Türkiye’de finansman maliyetlerini azaltacak tedbirleri alabilmektir. Makro ekonominin genel dengelerini bozmayacak şekilde ekonomi yönetimini sürdürebilmektir. Aynı şekilde bankacılık ve finans sektörünün de dengelerinin bozulmaması için gayret sarf etmektir. Böyle bakınca bu ekonomi derecelendirme kuruluşlarının şahsen etkilerinin fazla olmayacağı kanaatindeyim. Burayı hassas, dengeli şekilde geçirmeli, bunların ne manaya geldiğini iyi takip etmemiz lazım.”

Zaman zaman derecelendirme kuruluşlarının siyasi kaygılarla Türkiye’nin notlarıyla ilgili olumsuz davrandıkları belirten Numan Kurtulmuş, “Türkiye’nin açıkçası hem döviz üzerindeki bu baskının, döviz üzerinde oynayan birtakım uluslararası aktörlerin hem de derecelendirme kuruluşlarının bu son kararlarının Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmasına dönük olarak sürdürülen kampanyanın bir parçası olduğunu düşünüyorum” yorumunda bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER