SON DAKİKA

BIST100
94.348
-0,43%
DOLAR
6,3250
2,58%
EURO
7,3956
3,13%
ALTIN
243,90
3,04%

Numan Kurtulmuş: ‘Lirayı özendireceğiz”

Numan Kurtulmuş: ‘Lirayı özendireceğiz”
Bu haber 28 Kasım 2016 - 18:03 'de eklendi ve 302 kez görüntülendi.

Numan Kurtulmuş, dolar karşısında aşırı değer kaybeden TL’yi yeniden özendirmek için somut planları olduğunu ve doların TL karşısındaki gerileme yapacağını belirtti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısına verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türk lirasını (TL) dolar karşısında özendirmek için hükümet olarak somut planları olduğunu açıklayan Numan Kurtulmuş, ödeme ve ticaretlerin TL üzerinden yapılmasını sağlayacak çalışmalarda bulunduklarını açıkladı. Kurtulmuş, yapılan çalışmalar sonunda doların TL karşısındaki seviyesinde gerileme beklediğini kaydetti.

Dolar, küresel piyasalarda ABD Başkanlık seçimlerini kazanan Donald Trump’la sert bir değer kazancı trendine girmişti. Bununla birlikte Türkiye’ye yaşanan iç siyasi olayların etkisiyle Dolar/TL 3.4760’a kadar çıkarak tarihi zirveye ulaşmıştı.

Bakan Numan Kurtulmuş, dolar/TL kurundaki hareketlilikle ilgili şu açıklamada bulundu: “Dolardaki türbülans Türk ekonomisinin dışındaki şartlarla ilgilidir.. Biz iyimseriz, belli bir süre sonra dolar belli seviyeye düşecektir.”

Türk Lirasının kullanımının özendirilmesiyle ilgili Kurtulmuş, “Lirayı özendirmek için somut planlarımız var, zaman zaman açıklıyoruz.. Ticaret ve ödemenin Türk Lirası üzerinden yapılmasını sağlayacak girişimde bulunacağız” dedi.

Kurtulmuş, Türk ekonomisinin makro dengelerinin sağlam olduğunu da ifade ederek şunları söyledi: “Ekonomi önümüzdeki dönemde de krizlere karşı daha güçlü bir hal alacaktır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER