SON DAKİKA

BIST100
93.616
0,34%
DOLAR
5,3433
-0,07%
EURO
6,1064
0,59%
ALTIN
210,03
0,69%

Numan Kurtulmuş’tan Musul açıklaması

Numan Kurtulmuş’tan Musul açıklaması
Bu haber 17 Ekim 2016 - 11:09 'de eklendi ve 404 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu’nun ardından önemli açıklamalarda bulundu. Musul operasyonuna da fazlasıyla değindi.

Musul konusuna değinen Kurtulmuş, ”Musul’da koaliyon güçleri DEAŞ’ı sahadan süpürür ama hala sivil insanların içerde bulunduğu bir kent. Oradaki mezhebi dengeleri de bozmamak adına hassas davranılması gereken bir yer. Orada DEAŞ’a karşı savaşacak unsurların yerel unsurlar olmasını savunuyoruz. Başika kampı, merkezi hükümetin daveti ile kuruldu. 4 bine yakın Musul’un yerli unsurlarından, Araplar, Türkmenler, Kürtler, Ezidiler eğitildi. Bunlara Ninova Kurtuluş Ordusu adını veriyorlar. Bu gruptan 3000 kişi Musul operasyonuna katıldı. Ağırlıklı olarak Peşmergeler alandadır, daha sonra Irak ordusu işin içine katılacaktır. Musul’da mezhep çatışmaları üzerinden siyaset yapılmamalı. ” şeklinde konuştu.

Açıklamalarının devamında, ”Bölgedeki ikinci önemli şehir Musul’dur. Burada ortaya çıkacak sonuç, bölgedeki siyasi sonucu da etkileyecek olan önemli gelişmelerdir. Biz başından itibaren Musul’un DEAŞ’tan kurtarılması için eğitilmesi ve Musul halkı tarafı tarafından yönetilmesinin altını çizdik. Oradaki dengeleri de, mezhebik dengeleri de bozmamak bakımından hassas davranılması gereken bir yer. Türkiye, uluslararası koalisyonun destek vermesini, DEAŞ’a karşı savaşacak unsurların ağırlıklı olarak yerel unsurlar olmasını savunuyor.” dedi.

FETÖ ile mücadele konusunda ise, ”FETÖ ile mücadelede elimizde 2-3 maddelik bir anahtar var diye bir şey yok. 40 yıl devlete sızmış, her yere girmiş. Uzun bir süre kendisini gizlemeyi başarmış ve belki hala varlığını koruyan bir çeteden bahsediyoruz. Bunların devletten arındırılması uzun süre alacaktır. Ne gerekiyorsa o yapılacaktır. ” cümlelerine yer verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER