SON DAKİKA

BIST100
92.227
0,00%
DOLAR
5,3309
0,08%
EURO
6,0646
0,20%
ALTIN
213,24
0,04%

Öğretmenlere Danıştay’dan Müjde!

Öğretmenlere Danıştay’dan Müjde!
Bu haber 21 Eylül 2017 - 16:21 'de eklendi ve 56 kez görüntülendi.

Eş durumundan tayin talebi kabul edilmeyen öğretmenlere müjde Danıştay’dan geldi. Öğretmenlerden, eş durumu tayininde hizmet puan şartı olmayacak.

Öğretmenlerin sıkıntılı olduğu konulardan biri de tayinlerde gerekli olan hizmet puanı idi. Genellikle yaz aylarında düğün yapmayı planlayan ve özellikle bekar öğretmenleri düşündüren eş durumu tayiniyle ilgili Danıştay’dan önemli bir karar geldi. Hizmet puanı yetersizliği nedeniyle, talebi kabul edilmeyen öğretmenin açtığı davada, öğretmen lehine karar veren yüksek mahkeme, eş durumu tayinlerinde hizmet puanının aranmaması gerektiğine hükmetti.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesi Haniköyü İlköğretim Okulu’nda okul öncesi öğretmeni, Emniyet Genel Müdürlüğü’de görev yapan eşinin Ankara’ya atanması  üzerine 2012 Ağustos özür durumuna bağlı yer değişikliği talebinde bulunmuştu. Ancak, hizmet puanı yetersizliğinden atanamayan öğretmen, eş durumundan atanabilmek için sınıf değişikliği yoluyla memur olarak Ankara iline atabildi.

Öğretmenlerin Tayini’nde: Hizmet Puanı Şart Kalkıyor!

Elektronik ortamda yaptığı başvurunun 2013’te yeniden puan yetersizliğiyle reddedilen öğretmen bu kez konuyu yargıya taşıdı. Ankara 1. İdare Mahkemesi. davanın reddi yönünde karar verdi. Hukuk mücadelesini sürdüren öğretmen bu kez davayı Danıştay’a taşıdı.

Bunun sonucunda, Danıştay 2. Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Mevcut yasa hükümleri ve yönetmeliklere dikkat çeken daire, davacının Ankara ilinde polis memuru olarak görev yapan eşi sebebiyle 2013 Şubat ayı özür grubu yer değiştirme başvurularında norm kadro durumu yahut hizmet puanı gibi hususlar dikkate alınmaksızın kabul edilmesi gerektiğine hükmetti. Davacının tayin talebinin kabul edilmesi gerekmediğine ve puan yetersizliği öne sürülerek başvurusunun reddedilmesine yönetmelik hükmüne aykırılık arz ettiğine dikkat çekildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER