SON DAKİKA

BIST100
93.297
0,00%
DOLAR
5,3765
0,55%
EURO
6,0991
0,47%
ALTIN
208,79
-1,89%

Ömer Fatih Sayan’dan siber saldırı açıklaması

Ömer Fatih Sayan’dan siber saldırı açıklaması
Bu haber 21 Ekim 2016 - 23:48 'de eklendi ve 354 kez görüntülendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, birçok sitede dünya çapında erişim sorunu yaşandığını belirterek, siber saldırı konusunda uyarılarda bulundu.

 

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, yaptığı açıklamada, saldırılarla ilgili olarak tüm operatörleri, kamu kuruluşlarını ve vatandaşları uyardı.

Amerika’da yaşanan siber saldırı vakası nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığını dile getiren

BTK Başkanı Sayan, “Vatandaşlarımız da bu sorundan etkileniyorlar. Whatsapp uygulamasında yazılı mesajlar iletilebilmekte ancak resim ve video gönderiminde sorun yaşanabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Twitter, Reddit gibi siteler için bugün 14.00-17.00 saatlerinde ve saat 20.00 dolayında kesintiler yaşandığını aktaran Başkan Sayan, çeşitli illerdeki bazı servislerin lokal bazlı kesintilerinin de yurt dışı çıkış noktalarındaki farklılıklardan dolayı kaynaklandığının altını çizdi.

Atakların, bu sitelerin birçoğuna hizmet veren DYN IPM DNS servis sağlayıcısına yapılan DDOS ve benzeri saldırılar sonucunda, bu hizmeti alan Twitter, SoundCloud, Spotify, Netflix, Reddit, Disqus, PayPal, Basecamp, Business Insider, CNN, Esty, Github, Guardian.co.uk, Imgur, HBO Now, Pinterest, Recode, The Verge ve Wired gibi servislerin de etkilendiğinin tespit edildiğini vurgulayan Sayan, “Halihazırda söz konusu global servis sağlayıcıların ilgili hizmetlerinden yararlanılabilmekle birlikte ABD menşeli olası yavaşlamaların tekrar yaşanması ihtimal dahilindedir” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER