SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Önce NATO ardından AB – Türkiye zirvesi olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO zirvesinin ardından Türkiye - AB zirvesi olacağını söyledi.

Önce NATO ardından AB – Türkiye zirvesi olacak
Bu haber 02 Mayıs 2017 - 18:02 'de eklendi ve 164 kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO zirvesinin ardından Türkiye – AB zirvesi olacağını söyledi.

Katıldığı bir haber programında soruları cevaplayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı Avrupalı liderlerin NATO zirvesi marjında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ikili görüşmeler yapmak istediklerini dile getirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel’in ardından Türkiye ile AB arasında bir zirve yapılmasının da söz konusu olabileceğini belirterek, hazırlıklar için AB’den uzmanların Türkiye’ye gelerek gerekli çalışmaları yürüteceğini kaydetti.

“NATO marjında 24-25 Mayıs’ta yapılacak zirveye AB liderleri de gelecek” diyen Çavuşoğlu, “Burada görüşmeler olacak. Daha sonra ise büyük zirve olacak, Türkiye-AB Zirvesi. Zamanlaması NATO marjındaki görüşmelerden sonra belli olacak. Yani tarihi belli değil” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Almanya’da eylül ayında yapılacak seçimler öncesinde böyle bir zirve beklemenin doğru olup olmayacağının sorulması üzerine zirvenin ülke seçimlerine bağlı olmaması gerektiğini söyledi.

AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE’YE NASIL DAVRANMASI GEREKTİĞİNİ ÖĞRENMELİ

Bu süreci devam ettirmek istiyorsa AB’nin Türkiye’ye nasıl davranacağını öğrenmesi gerektiğini aktaran Çavuşoğlu, “Hata yaptıklarını anladılar. Hatta bazı dışişleri bakanları Malta’da ‘Hata bizde, düzeltmek için ne yapalım’ diye sordu bana” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN AB İLE BİR PROBLEMİ YOK

Çavuşoğlu son olarak, AB ile bir projlebinin bulunmadığını aktaran Çavuşoğlu, “Durup dururken niye düşman olalım veya bizim Avrupa’nın bizim de inandığımız ortak değerleriyle niye problemimiz olsun? Bunlar bizim de değerlerimiz. Demokrasi, insan hakları, özgürlükler kimsenin tekelinde değil. Tek problem AB’nin yaklaşımında” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER