SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Otomobil alacaklar dikkat

Otomobil alacaklar dikkat
Bu haber 22 Aralık 2016 - 15:02 'de eklendi ve 268 kez görüntülendi.

Tüketiciler Birliği, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) değişikliğiyle hareketlenen ikinci el otoda dolandırıcılığa karşı uyarı yaptı.

Motorlu taşıtlarda ÖTV değişikliğiyle bazı araçların fiyatının yılbaşından sonra artacağını dile getiren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, bu sebeple sıfır araçların yanı sıra ikinci el piyasasında da hareketlilik olduğunu söyledi. Başkan Mahmut Şahin, bazı art niyetli kişilerin bunu fırsat bilerek vatandaşları dolandırmaya çalıştığını kaydetti.

ÇOK SAYIDA ŞİKAYET GELİYOR

Dolandırıcılık konusunda şikayetler gelmeye başladığını aktaran Mahmut Şahin, “Bu dolandırıcılar, vatandaşların araçlarının fotoğraflarını çekiyor ve kendi araçlarıymış gibi internet üzerinden satış ilanı veriyor. Bu kişiler, kendisini arayan kişilerle aracın satılması hususunda pazarlık yapıyor. Bazılarıyla anlaşma sağlanıyor. Ancak vatandaş başkasının aracının kendisine satılmaya çalışıldığını bilmiyor. Vatandaş, anlaşma sağlanması durumunda dolandırıcının istediği yere bir miktar kapora yatırıyor. Ancak ondan sonra ortada ne araç ne de satıcı kalıyor. Vatandaş verdiği kaporayla ortada kalıyor” ifadelerini kullandı.

DOLANDIRICILIK İHTİMALİ HER ZAMAN AKILDA TUTULMALI

Dolandırıcılık olaylarıyla karşılaşan tüketicilere bir takım uyarılarda bulunan Mahmut Şahin, şöyle devam etti: “Vatandaşlarımız internet üzerinden yapacakları alışverişlerde öncelikle dolandırılma ihtimalini her zaman akıllarında tutmalı. Çünkü satıcı ve araçla aynı ortamda bulunulmuyor. Vatandaş aracı da satıcıyı da görmüyor. Alışveriş sanal bir ortamda oluyor. Ayrıca, satışlarda kapora olmazsa olmaz bir şart değildir. İlk önce kaporasız satış zorlanmalı. Olmazsa aracın ruhsat fotoğrafını isteyip kapora talep edenin hesap numarasındaki isim ile ruhsattaki araç sahibinin isminin aynı olup olmadığını mutlaka kontrol etmeli. İsim farklıysa kesinlikle kapora yatırılmamalı. İsimler aynı olması durumunda da acele edilmemeli. Resmi yollardan da aracın diğer özelliklerinin sorgulanması gerekiyor”

Dolandırıcıların kullandığı dili de aktaran Şahin, bu yola yönelenlerin, ‘acil, ‘ihtiyaçtan satıyorum’, ‘piyasanın altında satış’ gibi ifadeler kullandıklarını kaydederek, bu tür ilanlarla satışlara temkinli yaklaşılması gerektiğini söyledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER