SON DAKİKA

BIST100
94.499
-1,71%
DOLAR
5,9623
0,60%
EURO
6,6431
0,50%
ALTIN
243,59
1,08%

Özhaseki’den önemli açıklamalar

Özhaseki’den önemli açıklamalar
Bu haber 25 Ekim 2016 - 14:05 'de eklendi ve 302 kez görüntülendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki ‘İnşaat Kurultayı’nın Sabah Gazetesi’nin ev sahipliğini yaptığı ‘Bursa’da Kentsel Dönüşüm Rüzgarı’ paneline katıldı. Gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de bulunan deprem tehlikesi ile ilgili olarak, ”Bu ülkede deprem gerçeği var. 1999 yılında yaşadığımız bir deprem var. Hazırlıksız yakalanmışız. Türkiye’de yerin üstünde karışıklık var ama yerin altı daha karışık. Yerin üstündeki karışıklıklara gücümüz yetiyor. Ama alt tarafı ne yapacağız? Ona uygun davranacağız. Belki ilerde acayip bir teknoloji gelişir, aşağıdaki gaz sıkışmalarını alırız, dışarı çıkarırız, bir daha sallanmayız. Ama şimdi öyle bir imkânımız yok. Peki, ona uygun davranıyor muyuz? Hayır davranmıyoruz.” şeklinde konuştu.

15 Temmuz’a da değinerek, ”5 Temmuz başarısız darbe girişimi ardındaki FETÖ terör örgütünü eleştiren Bakan Özhaseki, AK Pati’nin kapatılma sürecinin, Gezi olaylarının ve 17-25 Aralık operasyonlarının FETÖ’nün işi olduğunu söyledi. FETÖ’nün dini kullanarak insanları istismar ettiğini söyleyen Özhaseki, bu örgütün 2.5 yıl öncesine kadar ‘Bunlar güzel insanlar, hizmet ediyorlar’ intibaı oluşturduğunu anlatırken, “170 ülkede okul açmışlar. Kara kara çocuklar İstiklal Marşı okuyor. Şahsen duygulanıyoruz. Ben de gidince bana Gesi Bağları türküsünü okuyorlardı. Bu kadar güzelliğe kim ne desin? Can kurban. Fakat 17-25 Aralık’ta gördük ki bunlar farklı iş peşindeler. 15 Temmuz’da gördük ki o gülen yüzler, badem bıyıklar canavara dönüştü.” dedi.

Belediyelerde rant eleştirilerine yönelik olarak konuşan Bakan, ”Başka bir akım başladı; ‘Bu iş rantsal dönüşüme dönüşmesin. Rant var ya falan…’ Arkadaş, ranta da bu kadar küfür etmeyin. Rant olmadan hayat olmaz. Doğru olan, adaletli bir şekilde bu rantı dağıtmak. Herkesin istifadesine sunmak. Bunun için parsel bazlı yoğunluk artışından vazgeçmemiz gerekiyor.” Bazı belediyelerin yanlış projeler yaptığını ifade eden Bakan Özhaseki, bunlara müdahale edildiğini kaydederek. “Bakanlığın işi plancılık değil” diye konuştu. Özhaseki, “Bakanlığın işi planları belediyelerin elinden alıp Ankara’ya toplamak değil. Belediyeler kendi planları kendileri yapmalı. Ankara bunun için engel olmamalı. Ama belediyelerde yanlış yapılırsa müdahale ederiz” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER