SON DAKİKA

BIST100
92.708
1,11%
DOLAR
5,3094
-1,37%
EURO
6,0481
-1,30%
ALTIN
209,70
-0,87%

Part-Time çalışana GSS müjdesi

Part-Time çalışana GSS müjdesi
Bu haber 17 Ocak 2017 - 11:48 'de eklendi ve 311 kez görüntülendi.

Okullar yarıyıl tatiline girmeye hazırlanırken tatilde part-time çalışmak isteyenlere müjdeli haber geldi. Part-Time çalışanların GSS prim derdi son buldu.

Cuma günü okullar Sömestr tatiline giriyor. Bu bağlamda üniversite ve lise öğrencilerinin de part – time iş arayışları sıklaştı. Geçtiğimiz ekim ayında yürürlüğe giren düzenleme ile part – time çalışanlara genel sağlık sigortası (GSS) prim borcu çıkmaması sağlandı. Bu sayede gençlerin part – time çalışmalarının kayıtdışı olmasına da gerek kalmadı.

“ÇALIŞIYORSAN PRİM ÖDE” DÖNEMİ BİTTİ

1 Ocak 2012’de genel sağlık sigortası hayata geçince, Türkiye’deki herkes sağlık sigortasının kapsamına alındı. Bu tarihten itibaren sigortalı olarak çalışmayan ve bir çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayan kişilerin gelir testi yaptırması zorunluluğu doğdu.

Yine bu tarihten sonra part – time çalışan kişilerin part – time çalıştıkları aylarda gelir testi yaptırarak prim borcu ödemeleri gerekti. Yani öğrenciyken, anne veya babası üzerinden sağlık hizmetlerini prim ödemeksizin alabilirken, harçlığını çıkartmak için haftada 2 gün çalışan bir gence, ‘Madem çalıştın, anne – babandan sağlık hizmeti alamazsın, gelir testi yaptır prim öde’ denmiş oldu. Bu nedenle de özellikle gençlerin part – time çalışmalarında kayıtdışılık son derece yaygındı.

‘PUANTAJ’ HİLELİ

Akşam’dan Okan Güray Bülbül’ün yazısına göre, 1 Ocak 2012 itibarıyla çıkan bu durumu önlemek amacıyla işverenler aslında part – time çalışan pek çok kişiyi ‘genel sağlık sigortası prim borcu çıkmasın’ diye ‘puantaj’ koduyla SGK’ya bildiriyordu. Bu sayede prim borcu çıkmıyordu. Ancak aslında bu durum Kanuna karşı hile yapmak anlamına geliyordu. Puantaj ile part – time çalışmak aynı şeyler değil. 1 Ekim 2016 itibarıyla işverenlerin puantaj koduyla SGK’ya bildirdiği kişiler için de GSS primlerinin 30 güne tamamlanması istenecek.

KİMLER SAĞLIK HİZMETİ ALABİLİR?

6745 sayılı Kanunla part – time çalışanlar, puantaj usulü çalışanlar ve ay içerisinde 30 günden az çalışan gündelikçiler için çok önemli bir düzenlemeye gidildi.

Buna göre, ay içerisinde 30 günden az çalışan bu üç grup kişilerden bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olanların, genel sağlık sigortası primi ödemek için gelir testine girme zorunluluğu kalktı. Dolayısıyla annesi, babası veya eşi üzerinden sağlık hizmeti alma hakkı bulunan bir kişi, ay içerisinde 15 gün çalışsa bile annesi, babası veya eşi üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edebilecek ve gelir testine girip GSS primi ödemek zorunda kalmayacak.

KİMLER GELİR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNDA?

1 Ekim 2016 tarihi itibarıyla part – time, puantaj usulü ve ev hizmetlerinde 30 günden az çalışan kişilerden, ay içerisindeki çalışma gün sayısı 10 gün ve daha fazla olan, bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayan ve prim ödeme gün sayısı ay içerisinde 20 gün ve daha az olan kişilerin gelir testi yaptırarak GSS primlerini ödemeleri gerekiyor. Bunun dışındaki kişilerin part – time çalıştıkları dönemde gelir testine girmeleri gerekmiyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER