SON DAKİKA

BIST100
91.801
-0,46%
DOLAR
5,3593
0,61%
EURO
6,0738
0,35%
ALTIN
214,36
0,61%

Plastik Poşetler; 2019’dan İtibaren Ücretli Olacak!

Yaratılan kafa karışıklığına PAGEV’den son nokta. Plastik poşetler, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren marketlerde belirli bir ücret karşılığında satılacak.

Plastik Poşetler; 2019’dan İtibaren Ücretli Olacak!
Bu haber 18 Eylül 2017 - 16:59 'de eklendi ve 69 kez görüntülendi.

Tüketicilerde yaratılan kafa karışıklığına PAGEV’den son nokta. Plastik poşetler, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren marketlerde belirli bir ücret karşılığında satılacak.

Bir süre önce Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından yapılan “Plastik Poşetler Yasaklanıyor” şeklindeki açıklamalar kamuoyunda farklı anlaşılmıştı. Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde, Avrupa Birliği mevzuatıyla uyumlu bir şekilde alışveriş torbalarının aşırı tüketiminin, 31 Aralık 2025 yılına kadar azaltılması yönünde çalışmalar devam ediyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan açıklama sonucunda  tüketicilerde yaratılan kafa karışıklığına PAGEV son noktayı koydu.

Taslak halinde olan ve çalışmaları devam eden yönetmelikteki asıl amaç; aşırı tüketimin engellenmesi ve doğru kullanımın sağlanması idi. Tüketiciye ek bir yük getirmemek için çalışmaları takip eden PAGEV, bu konuda Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) ile birlikte hareket ediyor. Güçlerini sürdürülebilir çevre, bilinçli tüketim için birleştiren PAGEV ve TPF ilk olarak kamu spotu çalışmalarına başlamayı hedefliyor.

Poşet Gelir Kapısına Döndürülmemeli!

Bu kapsamda taslağın mevcut şekliyle yürürlüğe girmesi durumunda, 01.01.2019 tarihinden itibaren 15 mikron ila 50 mikron arası olan poşetler, market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilecek. Söz konusu kalınlığın altında veya üstünde olan poşetler, eskiden olduğu gibi ücretsiz verilecek. Taslak yönetmelik çerçevesinde 15-50 mikron arasında kalınlıktaki torbalar için ülke genelinde yıllık kişi başına kullanılan torba adedinin; 31 Aralık 2019’a kadar 90’ı, 31 Aralık 2025’den itibaren ise 40’ı aşmaması gerekiyor.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Yasada belirtilen 15-50 mikron arası poşetlerin maliyetlerinin 5-10 kuruş arası değişiyor. Alışveriş poşetleri 40 mikron ve 1 kilogramda 100 adet var. 100 adedi yaklaşık 5,6 lira. Yani tanesi 5 kuruş. Dolayısıyla bunların 25-50 kuruş bandında satılması perakendecilere büyük bir gelir kapısı oluştururken, tüketiciye ise yeni bir yük getirecektir. Yalnızca çevre için yapılan bir faaliyetten amacına uygun olmayan bir gelir elde edilmesi engellenmiş olacaktır” diye konuştu.

Plastik sektörü ve perakendecilerden Güçbirliği!

Yönetmeliği bizzat takip ettiğini dile getiren Yavuz Eroğlu: “Perakendecilerin, PAGEV ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte çalışma teklifini kabul ettik ve çevrenin korunması için Bakanlık öncülüğünde birlikte çalışacağız. İlk olarak kamu spotu hazırlanması konusunda mutabakata vardık. Plastik ve perakende sektörleri olarak birlikte hareket ederek daha güçlü olacağız. Hem çevre hem de tüketicilerin korunması için işbirliği yapacağız.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER