SON DAKİKA

BIST100
90.868
-0,32%
DOLAR
5,4859
-0,07%
EURO
6,3384
-0,13%
ALTIN
228,67
0,16%

PTT, elektronik para ihraç etmeye hazırlanıyor

Olağanüstü Hal kapsamında yayımlanan 690 sayılı KHK ile PTT de elektronik para ihraç eden kurumlar arasında yerini aldı.

PTT, elektronik para ihraç etmeye hazırlanıyor
Bu haber 30 Nisan 2017 - 10:43 'de eklendi ve 219 kez görüntülendi.

Olağanüstü Hal kapsamında yayımlanan 690 sayılı KHK ile PTT de elektronik para ihraç eden kurumlar arasında yerini aldı.

Yeni yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ie elektronik para ihraç eden kuruluşlara Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT) de eklendi. Bu düzenlemeyle birlikte PTT, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulundan izin almadan faaliyette bulunabilecek ve elektronik para ihraç edebilecek.

690 sayılı OHAL kapsamındaki kararname Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkındaki Kanun’da yapılan düzenleme çerçevesinde, elektronik para ihraç eden kuruluşlara, PTT de eklendi.

DENETLEME YİNE BDDK TARAFINDAN YAPILACAK

Söz konusu uygulamada PTT’nin denetimi yine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından gerçekleştirilecek. Kanun kapsamında PTT, faaliyetlerini ve elektronik para transferlerini BDDK’dan izin almadan yapabilecek.

BDDK FAALİYETLERİ GEÇİCİ VEYA SÜRESİZ DURDURABİLECEK

BDDK, denetleme kapsamında ödeme hizmeti sunma veya elektronik para ihraç etme faaliyetlerini geçici veya süresiz durdurabilme yetkisine de sahip.

GAYRİMENKUL SERTİFİKASI

Yine OHAL çerçevesinde çıkarılan KHK ile 6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun kapsamına “gayrimenkul sertifikası” ile ilgili hükümler de eklendi. Hükümde tarifi yapılan gayrimenkul sertifikası, ihraççıların inşa edilecek veya edilmekte olan gayrimenkul projelerinin finansmanında kullanılmak üzere ihraç ettikleri, gayrimenkul projesinin belirli bağımsız bölümlerini veya bağımsız bölümlerin belirli bir alan birimini temsil eden nominal değeri eşit sermaye piyasası aracı olarak adlandırıldı.

USUL VE ESASLAR SPK TARAFINDAN BELİRLENECEK

Bu arada gayrimenkul sertifikası ihracına ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisi ise Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) olacak. Kurulca belirlenen esaslara ihraççı bazında muafiyet verilebilecek veya bu maddede öngörülen esaslardan farklı esaslar kararlaştırılabilecek. Gayrimenkul sertifikası itfa edilinceye kadar gayrimenkul sertifikası ihracı karşılığında elde edilen fon ile gayrimenkul sertifikasına konu bağımsız bölümler, ihraççının yönetiminin veya denetiminin kamu kurumlarına devredilmesi halinde dahi amacı dışında tasarruf edilemeyecek, rehnedilemeyecek, teminat gösterilemeyecek, kamu alacaklarının tahsili amacı da dahil olmak üzere haczedilemeyecek, iflas masasına dahil edilemeyecek ve bunlar hakkında ihtiyati tedbir kararı alınamayacak.

Söz konusu sertifikanın vadesi sonunda edimlerin yerine getirilememesi veya getirilemeyeceğinin anlaşılması durumunda, ihraççının gayrimenkul sertifikalarına ilişkin yükümlülükleri saklı kalmak kaydıyla, konuyu görüşmek üzere gayrimenkul sertifikası sahipleri toplantısı yapılacak. Bu toplantıya ilişkin esaslar Kurulca belirlenecek. Kurulca belirlenen esasların dışında kalan konularda Türk Ticaret Kanunu’nun anonim şirketlerin genel kurul toplantılarına ilişkin hükümleri geçerli olacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER