SON DAKİKA

BIST100
94.348
0,00%
DOLAR
6,3289
0,23%
EURO
7,4066
0,34%
ALTIN
243,82
3,01%

PYD/PKK’ya silah veren ABD, NATO’ya aykırı davranıyor

ABD'nin DEAŞ ile mücadele bahanesiyle terör örgütlerine silah yardımı yaptığı iddia ediliyor.

PYD/PKK’ya silah veren ABD, NATO’ya aykırı davranıyor
Bu haber 23 Mayıs 2017 - 15:46 'de eklendi ve 959 kez görüntülendi.

ABD’nin DEAŞ ile mücadele bahanesiyle terör örgütlerine silah yardımı yaptığı iddia ediliyor. Amerika’nın özellikle PKK’nın Suriye koluna ardı ardına silah gönderdiği kaydediliyor.

PKK SURİYE’NİN BEŞTE BİRİNE YAYILDI

Bu arada PKK’nın ABD sayesinde Suriye’nin beşte birine yayılarak Türkiye’ye karşı yeni bir tehdit oluşturduğu da ifade ediliyor.

NATO ANLAŞMASI İHLAL EDİLİYOR

Bu arada PKK terör örgütünün Türkiye’ye saldırılarda bulunması da bir bakıma ABD’nin NATO anlaşmasını da ihlal ettiği anlamına geliyor. Anlaşma gereği üyelerine saldırıya uğrayan müttefiklerine yardım yükümlülüğü getirirken, PKK, NATO üyesi Türkiye’ye, yine NATO üyesi ABD’den aldığı silahlarla saldırıyor.

TERÖR ÖRGÜTÜNE VERİLEN SİLAHLAR ARASINDA JAVELİN ANTİ TANK FÜZELERİ VAR

ABD’nin PKK terör örgütüne gönderdiği silahlar arasında Javelin anti tank füzelerinin de olduğu iddia ediliyor. Türkiye, bu silahları satın almak için ABD’ye başvurmuş ancak hükümet bu onayı vermemişti.

ABD’NİN YPG’YE SİLAH GÖNDERMESİ

Öte yandan yine ABD, DEAŞ ile mücadele bahanesiyle terör örgütlerine silah yardımı yaparken, PKK’nın Suriye koluna da TIR’larla silah sevkiyatı gerçekleştirdi.

ABD’den YPG terör örgütüne yapılan silah yardımında 100 TIR kullanıldığı belirtilirken, yine silahlar arasında Türkiye’ye satılmayan tanksavar füzelerin de olduğu kaydediliyor. PYD/PKK’nın cephe hatlarından sosyal medya hesaplarında paylaştığı görselleri incelendiğinde son askeri sevkiyatlara kadar örgütün elinde, ABD yapımı çoklu roket atar rampaları, 80 ve 120 milimetre havan, MK19 bomba atar, M4 Cabrine ve M16 piyade tüfekleri ile Humwee tipi askeri araçlar ve Cougar tipi zırhlı personel taşıyıcıların yanı sıra Türkiye’nin taleplerine rağmen satmaya yanaşmadığı FGM-148 Javelin tank savar füzelerinin de yer aldığı görülüyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER