SON DAKİKA

BIST100
90.529
-0,94%
DOLAR
5,3735
0,69%
EURO
6,0784
0,03%
ALTIN
213,68
0,17%

Ramazan ayında sebze meyve fiyatları nasıl olacak?

Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Orhan Doğan, Ramazan ayı öncesinde sebze meyve fiyatlarında düşüş olacağını dile getiriyor.

Ramazan ayında sebze meyve fiyatları nasıl olacak?
Bu haber 25 Mayıs 2017 - 14:22 'de eklendi ve 157 kez görüntülendi.

Ramazan yaklaştıkça sofraları süsleyen lezzetlerin fiyatları da merak konusu oluyor. Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Orhan Doğan, Ramazan ayı öncesinde sebze meyve fiyatlarında düşüş olacağını dile getiriyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Orhan Doğan, mevsimsel olarak sebze ve meyve ürünlerinde bolluk yaşandığını, ramazan ayında genel olarak fiyatların ucuz olacağını dile getirdi.

Kış sezonunun sona ermesi ve bazı ürünlerde ihracatın düşmesiyle ürün bolluğu yaşandığını, bunun ramazan öncesi fiyatları aşağı çektiğini aktaran Orhan Doğan, birkaç hafta önce fiyatıyla tartışma konusu olan domatesin İzmir Sebze ve Meyve Toptancı Hal’indeki toptan fiyatının 50 kuruş ila 1 lira arasına kadar düştüğünü kaydetti.

TOPTAN FİYATLARDA DÜŞÜŞLER TÜKETİCİYE YANSIR

İhracatın yavaşlaması nedeniyle tüm ürünler iç piyasaya girdiğini aktaran Doğan, “Üretim fazla, talep de az olunca fiyatlar düşüyor. Nisan ayının zam şampiyonu domatesin toptan kilosu 50 kuruşa geriledi. Fiyatların daha fazla düşeceğini düşünmüyorum. Toptan fiyatlarda yaşanan düşüşün bir iki gün içinde tüketiciye yansıyacağını tahmin ediyoruz. Vatandaşın sebze ve meyvede ucuz fiyatlarla rahat bir ramazan ayı geçireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

KOMİSYONCULAR GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLİYOR

Sebze ve meyve fiyatlarıyla ilgili tarladan tüketiciye giden yolculukta fiyatların katlanarak arttığı eleştirilerini anımsatan Doğan, bu zincirde komisyoncuların “günah keçisi ilan edildiğini” öne sürerek, komisyoncuların kar oranlarının yüzde 3 ile 8 arası olarak kanunla belirlendiğini söyledi.

Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Serbest piyasa ekonomisi olduğu için (herkes ürünü istediği fiyata satar) anlayışı var. ‘1 liraya alındı 5 liraya satıldı.’ Bu algıyı yok etmek için sebze meyvenin perakende satışına kar sınırı getirilmeli. Kar oranı kanunla belirlenmeli. Türkiye’de sebze ve meyvelerde kayıp kaçak yüzde 50. Böyle bir düzenleme yapılırsa kayıt dışılık yüzde 5 ila 10’a iner, tüketici ve üreticinin hakları düzenlenir”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER