SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Ramazan sofralarının değişmeyeni hurma

Ramazan ayının başlamasıyla sofralarımızı süsleyen gıdalar da gündeme oturmaya başladı. Özellikle iftar sofralarının olmazsa olmazı hurma,bunların başında geliyor.

Ramazan sofralarının değişmeyeni hurma
Bu haber 28 Mayıs 2017 - 12:22 'de eklendi ve 185 kez görüntülendi.

Ramazan ayının başlamasıyla sofralarımızı süsleyen gıdalar da gündeme oturmaya başladı. Özellikle iftar sofralarının olmazsa olmazı hurma, döviz ve enflasyon artışlarından etkilenmeyen bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.

GEÇEN YILKİ FİYATTAN SATILIYOR

Hurma ithalatındaki gümrük vergisinin kaldırılmasıyla hurma fiyatları da değişiklik göstermedi. Hurma dükkanı işleten bir esnaf, geçen yıl Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulunun ithalat rejimi kararına ek kararına göre, hurma ithalatında gümrük vergisinin sıfırlandığını anımsattı.

Söz konusu verginin kaldırılmasıyla tır başına 3-4 bin dolar gibi bir avantaj sağladığını dile getiren esnaf, “Vergi sıfırlaması, geçen yıl Ramazan için yaptığımız ithalattan sonra gelmişti. Bu yüzden indirim geçen yılın oruç ayına yetişmemişti” ifadelerini kullandı.

HURMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Hurmanın ekonomisi böyle peki bu meyveyi bu kadar özel kılan ne? İşte Hurmanın faydaları:

Dünya genelinde çok yaygın şekilde tüketilen meyvelerin başında gelen hurma, birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Hadis-i Şerif’lere de konu olan hurma, özellikle Ramazan aylarında tüketimi zirve yapmaktadır.

İftar sofralarının en önemli besin kaynağı olan hurma, DNA’ları ve hücreleri yenileme özelliği olan nadide meyvelerden bir tanesidir. “Doyurucu özelliği dışında içerdiği besin maddeleri, vitamin ve elementlerle sağlık açısından da çok önemi bir besin olan hurma, önemli bir antioksidandır. Şeker, protein, lif ve farklı yağlar başta olmak üzere 16 farklı mineral içeren bu meyve, ayrıca zengin bir C, B1, B2 ve A vitamini kaynağıdır. İyi derecede flor içeren hurma, diş çürümelerini önler ve bağışıklık sitemini de güçlendirir. Hurma ayrıca, kanser hastalığına yakalanma riskini azaltan selenyum açısından da zengin bir şifa kaynağıdır.

ORUCU HURMA İLE AÇMAK

Bu arada ramazan ayı beraberinde tartışmaları da getiriyor. Orucu bozan şeylerin gündeme gelmesinin yanı sıra orucun neyle açılacağı da aynı ölçüde tartışma konusu olabiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Canan Karatay, önceki gün “Zeytinle açılacak oruç. Hz. Muhammed zeytinle açardı. Hurma nereden çıktı?” açıklamasında bulunurken, tartışmanın alevlenmesi üzerine Karatay, yanlış anlaşıldığını duyurdu.

Karatay, konuya ilişkin, “Ben, ‘hurma yemeyin’ dedim ama hangi hurmayı yemeyin dedim. Yine dediklerim biraz çarpıtıldı. Ben, İsrail’den gelen GDO’lu hurmaları yemeyelim dedim.Çünkü İsrail’den, Tunus’tan gelen hurmalar GDO’lu ve de çok büyük. Hakiki hurmalar küçüktür, hem de çok pahalıdır. Eğer bulursanız onunla tabii ki iftar yapasınız. Yanlış anlaşılmasın fakat şunu da belirtmek istiyorum ki; ülkemiz zeytin cennetidir. Bizim soframıza hiç hurma gelmedi. Türkiye’de hurma yoktu. Ben onu söylemek istiyorum ama hakiki hurmayı tabii ki kullanabilirler, lütfen yanlış anlaşılmasın” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER