SON DAKİKA

BIST100
90.529
-0,94%
DOLAR
5,3735
0,69%
EURO
6,0784
0,03%
ALTIN
213,68
0,17%

Razaman’da ete zam mı geliyor? Ete zam yapılacak mı? İşte cevabı

Kırmızı et, Ramazan ayında zamlanıyor mu? Birçok kişinin merak ettiği sorunun cevabını ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı verdi.

Razaman’da ete zam mı geliyor? Ete zam yapılacak mı? İşte cevabı
Bu haber 17 Mayıs 2017 - 11:47 'de eklendi ve 199 kez görüntülendi.

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği, Ramazan sofralarının değişmezi kırmızı ete zam yapılıp yapılmayacağı sorusunun cevabını verdi. Dernek Başkanı Ahmet Yücesan, “Ramazanda kırmızı ette zam gerektirecek bir durum yok” diyerek müjdeyi de vermiş oldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in geçen hafta açıkladığı kasaplık ve besilik hayvanların piyasaya sürülmesi durumunda kırmızı ette zam gerektirecek bir durum olmayacağını kaydeden Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, “Bu arz sayesinde ramazanda zammın önüne geçilir” dedi.

Ramazan ayının yaklaşmasıyla arz-talep dengesinden doğan bir fiyat değişikliği yaşandığını ifade ederek, bu durum sonrası yaklaşan ramazanda et fiyatlarının artacağına yönelik haberlerin yapıldığını anımsatan Ahmet Yücesan, “Bu durum bizi rahatsız ediyor. Ramazan ayında kırmızı et üreticileri ve sanayicilerinin fırsatçılık yaptığına dair haberler bizi üzüyor. Bu söylentiler doğru değil” ifadelerini kullandı.

BAKANLIK İLGİLENİYOR

Ahmet Yücesan, bu tür haberlerin önüne geçmek için geçen hafta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik’e bir yazı göndererek bu konuyu görüşmek istediklerini, bakanlıktan da kendilerine “Bu konuyla ilgilenileceği ve gereken açıklamanın yapılacağı” bilgisinin verildiğini açıkladı.

Bakan Faruk Çelik’ni 450 bin besilik ve yeterince kasaplık canlı hayvan stokunun piyasaya sürüleceğine ilişkin açıklamasına değinen Yücesan, “Biz de bakanlığın Et ve Süt Kurumu aracılığıyla piyasaya kırmızı et sürmesini bekliyoruz. Şu anda talepte artış var ama ondan daha fazla olan artış beklentisi… Fiyatların dalgalanmasının sebebi bu” diye konuştu.

PİYASAYA HAYVAN SÜRÜLMELİ

Ramazan arifesi veya ramazanda fiyatın yükselmesini asla ve asla istemediklerini dile getiren Yücesan, “Yani et fiyatlarını bakanlık dahi artırsa tek suçlusu biz oluyoruz. Neden isteyelim ki? Bu yüzden bakanlığa gidip bu soruna çözüm bulmak istedik” şeklinde konuştu.

Yücesan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik’in açıkladığı kasaplık ve besilik hayvanların piyasaya sürülmesi durumunda kırmızı ette zam gerektirecek bir durum olmayacağını aktararak, bu arz sayesinde ramazanda zammın önüne geçileceğini belirtti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER