SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8203
0,30%
EURO
5,6176
0,25%
ALTIN
189,25
0,01%

Referandum 2017’de nelere dikkat edilmeli?

Anayasa değişikliğinin oylanacağı Referandum 2017, 16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek. YSK, dikkat edilmesi gereken hususları paylaştı.

Referandum 2017’de nelere dikkat edilmeli?
Bu haber 14 Nisan 2017 - 9:40 'de eklendi ve 289 kez görüntülendi.

Anayasa değişikliğinin oylanacağı Referandum 2017, 16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek. Halk oylaması öncesinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK), dikkat edilmesi gereken hususları paylaştı.

OY KULLANMA SAATLERİ

Oylama doğu illeri Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te saat 07.00 – 16.00 arası, diğer illerde ise saat 08.00 – 17.00 arası gerçekleştirilecek.

SADECE KAYITLI OLDUĞUNUZ SANDIKTA OY KULLANABİLECEKSİNİZ

Referandumda vatandaşlar, seçmen bilgi kağıdında yazan adresin dışında başka bir yerde oy kullanamayacak. Vatandaşlar, seçmen bilgi kağıdı ellerine ulaşmadığı takdirde e-devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek.

TC KİMLİK NUMARALI KİMLİK ŞART

Oy verme günü vatandaşların, yanlarında TC kimlik numarası bulunan kimliklerini yanlarında getirmeleri gerekiyor. YSK’dan yapılan açıklamada, “Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır” denildi.

OY KULLANIRKEN

Oy kullanmaya gittiğinizde sandık kurulu görevlisi kimliğinizle listedeki isminizi bulur, gerekli kontrollerin ardından birleşik oy pusulası, zarf ve mühür vererek sizi oy kullanmanız için kapalı alana yönlendirir.

GÖRÜNTÜ KAYDEDİCİ VE HABERLEŞME SAĞLAYICI CİHAZLARLA KABİNE GİRİLEMEYECEK

YSK’dan yapılan diğer bir önemli uyarı ise cep telefonları, görüntü kaydedici ve haberleşme sağlayacı cihazlarla ilgili…. Önemli olarak yapılan açıklamada konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi: “Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir”

YSK’NIN REFERANDUM 2017 İLE İLGİLİ DİĞER TALİMATLARI

Mührü, tercih ettiği alanın dışına taşırmadan ve tek bir sefer kullanın. Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana “TERCİH” mührünü basın ve mührün kurumasını bekleyin. Mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde oy pusulasını katlayıp zarfa koyun.

Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.

ENGELLİ SEÇMENLER

Görme engelliler; felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelli açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilirler. Bir seçmen birden fazla engelli seçmene yardım edemez. Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez oy kullanma sırasında yardım edemez.

İsteyen görme engelli seçmen, yanlarında getirdikleri “Oy Pusulası Şablonu” aracılığı ile oylarını kullanabilirler.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER