SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8193
0,28%
EURO
5,6185
0,27%
ALTIN
189,25
0,01%

Referandum dış basında nasıl yer aldı?

58 milyon seçmenin oyladığı anayasaya değişikliği referandumu dış basında manşetlerde yer aldı.

Referandum dış basında nasıl yer aldı?
Bu haber 17 Nisan 2017 - 8:50 'de eklendi ve 266 kez görüntülendi.

Türkiye, bugün referandum için sandık başındaydı. 58 milyon seçmenin oyladığı anayasaya değişikliği için ilk sonuçlar belli oldu. %51,4 Evet, %48,6 Hayır olarak açıklanan sonuçlar dış basında da yer aldı.

Referandum oylaması dış basında şöyle yer aldı;

İngiltere: The Guardian: İlk sonuçların ardından, ‘Erdoğan gücünü artırdı’ başlığı atarken, anayasadaki değişikliğin 1923’den bu yana meydana gelen en köklü değişiklik olduğuna dikkat çekildi.

BBC: ‘Erdoğan’ın Evet cephesi önde’ başlığı atıldı.

Independent: Gazete, ‘Erdoğan “üstün güce” sahip oldu’ başlığını attı

ABD: CNN International: Köklü yayın kuruluşu CNN, “Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a geniş kapsamlı yetki vermek için sandık başında’ manşetini attı.

Almanya: Bild: Hayır kampanyaları yürüten Alman Bild gazetesi, ‘Sonucu belli olmayan oyun’ başlığını atarken, ‘Türkiye’de Yüzde 54 Evet’ dedi ifadelerinde bulundu. Gazetenin internet sitesi referandum sonuçlarını canlı olarak aktardı.

Fransa: Fransa’da saat 17.45 itibarıyla gazetelerin internet sitelerinde ve haber kanallarında yayınlanan haberlerde “Evet” oyunun önde olduğu belirtiliyor.

Fransız haber kanallarında gün boyu aralıklarla ve canlı olarak İstanbul ve Ankara’daki seçim merkezlerinden yayın yapan muhabirler, Türkiye için “Demokrasinin geleceğini” belirleyecek olan referandumda “Evet” ile “Hayır” arasında kıran kırana bir yarış olmasının beklendiğini ifade ediyordu.

Le Figaro: Fransız gazete internet sitesinde yayınladığı haberde Türkiye’de sandıkların yüzde 90’ının açıldığını, son belirlemelere göre 55 milyon Türk seçmenin yüzde 52.7 oranında Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin artırılması yönünde bir karar verdiğini yazdı.

İskandinavya: İskandinav ülkeleri İsveç, Danimarka, Norveç, Finlandiya basınından pek çok haber sitesi, Türkiyedeki anayasa değişikliği referandumu sonuçlarını canlı olarak yayınlıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER