SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8201
0,30%
EURO
5,6170
0,24%
ALTIN
189,25
0,01%

Referandum güvenlik tedbirleri açıklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 16 Nisan Pazar günü gerçekleşecek referandum oylaması öncesi ve sırasında alınacak güvenlik tedbirlerini açıkladı.

Referandum güvenlik tedbirleri açıklandı
Bu haber 10 Nisan 2017 - 18:01 'de eklendi ve 223 kez görüntülendi.

Bakan Süleyman Soylu, halk oylaması öncesi ve sırasında alınacak güvenlik tedbirlerini açıkladı.

Halk oylamasının güvenliğine dair 251 bin 788 emniyet ile 128 bin 445 jandarma personelinin görevlendirildiğini dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ayrıca 26 ilde 51 bin 148 güvenlik korucusu, 18 bin 675 gönüllü güvenlik korucusu da halk oylaması için görevlendirilmişlerdir. İlaveten 6 bin Kara Kuvvetleri Komutanlığı personeli ihtiyaç olması halinde takviye kuvvet olarak planlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Bakanlıkta gerçekleşen basın toplantısında Süleyman Soylu, vatandaşların güven ve huzur içinde sandığa gidip oylarını kullanabilmeleri için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını aktardı.

OLASI GELİŞMELERE GÖRE STRATEJİK PLANLAR HAZIRLANDI

Bakan Süleyman Soylu, olası gelişmelere göre stratejik planların hazırlandığını söyledi.

16 Nisan Pazar günü 55 milyon 319 bin 222 seçmenin, ülke genelinde kurulacak olan 167 bin 140 sandıkta oy kullanacağını anlatan Süleyman Soylu, şunları söyledi: “Sürecin güvenliğini temin etmek için 251 bin 788 emniyet personeli, 128 bin 445 jandarma personeli görevlendirilmiştir. Ayrıca 26 ilde 51 bin 148 güvenlik korucusu, 18 bin 675 gönüllü güvenlik korucusu da halk oylaması için görevlendirilmiştir. Bütün bunlara ilaveten 6 bin Kara Kuvvetleri̇ Komutanlığı personeli ihtiyaç olması halinde takviye kuvvet olarak planlanmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bildirilecek, enerjiyle ilgili kritik tesislerin, trafo merkezlerinin korunması için 3 bin 476 devriye olmak üzere 9 bin 674 jandarma personeli, 3 bin 260 ekip olmak üzere 8 bin Emniyet Genel Müdürlüğü personeli̇ görevlendirilmiştir. Siber saldırılara karşı ilgili Birimler 24 saat esasına göre çalışacaklardır”

BÖLGELERDE GÜVENLİK TOPLANTILARI

Süleyman Soylu, halk oylamasının güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi için aldıkları önlemleri öncesi, oylama günü ve halk oylaması sonrasına ilişkin tedbirler olarak üç kısımda ele aldıklarını belirterek, referandum tarihi belli̇ olduktan kısa süre sonra 7 bölgede, 81 ili kapsayan “halk oylaması bölge güvenlik toplantıları” yaptıklarını dile getirdi.

ENERJİ HATLARINA YÖNELİK KORUMA TEDBİRLERİ GÖZDEN GEÇİRİLDİ

Toplantılarda tehditleri ve alınacak tedbirlerin değerlendirildiğini kaydeden Soylu, “Miting ve propaganda faaliyetlerinin güvenlik içinde yapılabilmesi için mevcut talimatlar çerçevesinde yol kontrol uygulamaları artırılmıştır. Güvenlik noktasında istihbarat çalışmalarına ağırlık verilmiştir, güvenliği sağlamak i̇çi̇n personel ve araç takviyesi gerçekleştirilmiştir. Valiler tarafından, illerde halk oylaması güvenliği toplantıları yapılmış ve güvenlik planları hazırlanmıştır” ifadelerini kullandı.

EĞLENCE YERLERİ OY VERME SÜRESİNCE KAPALI

Bakan Soylu, oy kullanma süresince eğlence mekanlarının kapalı olacağını aktardı.

Oy kullanma gününde sandık alanlarına gidiş ve geliş yollarında ve sandık başlarında çıkabilecek olası hadiselere anında müdahale edilecek şekilde gerek personel gerekse ekipman noktasında bütün tedbirler alındığını kaydeden Soylu, “Oy verme yerlerinde, sandık başlarında ve yakın çevresinde vatandaşlar üzerinde baskı kurmaya dönük faaliyetler engellenecektir. 16 Nisan günü bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı tutulacaktır, eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda sadece yemek verilmesine müsaade edilecektir” bilgilerini verdi. Bazı yerleşim yerlerinin ilçe merkezlerine uzaklığı ve bölge şartları nedeniyle görevlendirilen sandık kurulu başkanı ve üyelerinin seçim mahalline gidiş ve gelişlerinde kullanılmak üzere valiliklerimizden talep olması halinde helikopter tahsis edilecektir” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER