SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8240
0,38%
EURO
5,6224
0,34%
ALTIN
189,25
0,01%

Referandum öncesi ‘mühür’ uyarısı

Referandum öncesi sosyal medyada, mührün nereye basılacağı konusunda yanıltıcı bilgiler yer alması üzerine, yetkililer açıklama yaptı.

Referandum öncesi ‘mühür’ uyarısı
Bu haber 10 Nisan 2017 - 11:15 'de eklendi ve 312 kez görüntülendi.

Referandum öncesi sosyal medyada, mührün nereye basılacağı konusunda yanıltıcı bilgiler dolaşmaya başladı. Yetkililer oyun geçerli olması için ilgi mührün ‘evet’ ya da ‘hayır’ yazılı alanlardan herhangi bir noktasına basılmasının yeterli olacağını dile getirdi.

Sosyal medyada mührün kullanımıyla ilgili yanıltıcı bilgiler dolaşmaya başlarken, yetkililer konuya açıklama getirdi. Buna göre oyun geçerli sayılması için oy pusulasında tercih edilen rengin herhangi bir yerine basmak yeterli. Tercihin diğer kısma taşması halinde ise oy geçersiz sayılacak.

2 AYRI RENKTEN OLUŞAN OY PUSULASI

16 Nisan Pazar günü gerçekleşecek referandumda, seçmenler tercihlerini, 2 ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulasıyla ortaya koyacak. Pusulada ‘evet’ tercihinin yer aldığı hane beyaz iken, ‘hayır’ tercihi ise kahverenginden meydana geliyor.

Halkoylamasına sayılı günler kala özellikle sosyal medyada, oyların geçerli sayılması için pusulanın üzerindeki yazının üzerine değil açığa mührün vurulması gerektiği yönünde iddialar yayılmaya başlarken, yetkililer bunun gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Seçim Kurulu Başkanlığı çalışanları konuyla ilgilgi ‘evet’ tercihinin yer aldığı beyaz alana veya ‘hayır’ tercihinin yer aldığı kahverengi alana mührün basılması halinde oy kullanma işleminin geçerli olacağı yönünde açıklamada bulundu.

TERCİH EDİLEN ALAN DIŞINA TAŞARSA OY GEÇERSİZ

Mühür basılırken tercih edilen alanın dışına taşma yapılması durumunda ise oyun geçersiz sayılacağını dile getiren yetkililer, ‘evet’ veya ‘hayır’ yazısının üzerine mührün vurulma zorunluluğunun ise olmadığını kaydetti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER