SON DAKİKA

BIST100
94.082
1,16%
DOLAR
4,7927
-0,27%
EURO
5,6238
0,36%
ALTIN
189,64
0,30%

Referandum sonrası bir açıklama da TÜSİAD’dan geldi

TÜSİAD, "Referandum sonucu hangi yönde olursa olsun, şimdi daha güçlü Türkiye için toplumsal dayanışma içerisinde olmanın vakti" dedi.

Referandum sonrası bir açıklama da TÜSİAD’dan geldi
Bu haber 17 Nisan 2017 - 9:09 'de eklendi ve 193 kez görüntülendi.

Toplumsal dayanışma çağrısı yapan TÜSİAD, “Referandum sonucu hangi yönde olursa olsun, şimdi daha güçlü Türkiye için toplumsal dayanışma içerisinde olmanın ve vakit kaybetmeden geleceğe bakmanın zamanıdır” şeklinde açıklamada bulundu.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), tarafından “Türkiye için birlik ve reform zamanı” başlıklı yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, geride bırakılan halk oylamasına atıfta bulunularak, tarihsel önemde küresel değişimlerin yaşandığı bir dönemden geçildiğine dikkat çekildi. Türkiye’nin yapısal sorunlarının devam ettiğinin dile getirildiği açıklamada, “Bu sorunları çözmek, milli menfaatlerimiz doğrultusunda küresel ölçekte rekabetçi Türkiye’ye giden yolun anahtarıdır. Şimdi Türkiye için toplumsal özgürlük, çoğulculuk ve dayanışma içinde ilerleme zamanıdır. Ülkemizin önünde, devletimizin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve hükümetimizin odaklanmasını önerdiğimiz ve kararlılıkla destek olacağımız somut bir reform gündemi bulunmaktadır” denildi.

SİYASAL PARTİLER KANUNU’NDA REFORM YAPILMASI…

Hukuk, demokrasi ve özgürlükler toplumu olmanın milli menfaatler açısından elzem olduğunun vurgulandığı değerlendirmelerde, şu ifadelere yer verildi: “Halkoylamasına giden süreçte tüm tarafların dile getirdiği güçlü demokrasi taahhütleri doğrultusunda, şu reform maddelerinin ivedilikle gündeme alınmasını öncelikli olarak görüyoruz; 15 Temmuz darbe teşebbüsünün zorunlu kıldığı olağanüstü hali geride bırakarak, olağan hukuk devleti ortamına mümkün olan en kısa sürede dönülmesi, yargı erkinin bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda toplumun tüm kesimlerini kapsayacak düzenleme ve uygulamaların devreye alınması, mevcut seçim barajının, temsil zenginliğine adil ve azami seviyede olanak tanıyacak şekilde düzenlenmesi, kamu yönetiminde liyakat kriterlerinin tavizsiz uygulanması, Siyasal Partiler Kanunu’nda reform yapılması, adalet sisteminde düşünce ve ifade özgürlüğüne daha fazla imkân sağlayan bir yapının oluşturulması, iletişim ve bilgiye erişim hakkının güvence altına alınması, özgür medya ve internet ortamının güçlendirilmesi ve kişisel verilerin korunması mevzuatının AB standartları ile uyumlu hale getirilmesi”

ENFLASYON HAMLESİ

Açıklamada Türkiye’nin, dünya ekonomisinin içinden geçmekte olduğu belirsizlik döneminde ciddi risklerle karşı karşıya olmakla birlikte güçlü makroekonomik dengeleri, dinamik demografisi ve genç insan kaynağıyla büyük fırsatlara da sahip olduğu aktarılarak, ekonomik büyümeye geri dönüşün, talep yönlü politikalar yerine verimlilik artışını destekleyen reformlar yoluyla mümkün olacağı değerlendirmesinde bulunuldu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER