SON DAKİKA

BIST100
93.616
0,34%
DOLAR
5,3354
-0,22%
EURO
6,0966
0,42%
ALTIN
209,38
0,38%

Referandum tarihi bu hafta kesinleşiyor

Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, anayasa referandumuna yönelik, "Referandum tarihi bu hafta kesinleşir" dedi.

Referandum tarihi bu hafta kesinleşiyor
Bu haber 25 Ocak 2017 - 15:23 'de eklendi ve 467 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, anayasa referandumuna yönelik kesin tarihin bu hafta netleşeceğini söyledi.

Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliğine yönelik referandumun nisan ayının ilk yarısında uygun bir tarihte yapılacağını, tarihin de bu hafta kesinleşeceğini dile getirdi.

Şu anki anayasa değişikliği ile 2007 referandumunda yapılan değişikliğin gereğini yerine getirmek, eksik kalan kısmını tamamlamak olduğunu dile getiren Başbakan Binali Yıldırım, “İş bundan ibarettir. Gürültü, patırtı, efendim ‘Rejim değişiyor, Türkiye elden gidiyor’, onlar kendileri gidiyor. Feryadı figanları Türkiye için değil, kendi ikbal meseleleri için. Türkiye’nin bir yere gittiği yok. Türkiye emin adımlarla muasır medeniyetler seviyesine ilerliyor. Telaşları kendi gelecekleri, kendi ikballeri. Sizin ikbaliniz için Türkiye’nin önünü tıkamaya hiç kimsenin hakkı yok” değerlendirmesinde bulundu.

“1923’te rejim tartışması sona erdi” sözünü tekrarlayan Başbakan Binali Yıldırım, “Bırakın bunu, kimi kandırıyorsunuz? Millet kararını verdi, padişahlık gitti, Cumhuriyet geldi. Cumhuriyetin nimetlerinden de herkes istifade ediyor. Çalışan, çabalayan gayret ediyor, sınıf farkı yok, aile mensubiyeti yok, millet kimi beğeniyorsa onu seçiyor. İster bir köylüyü seçiyor, ister bir şehirliyi seçiyor. Yeter ki vatanına, milletine hizmet etsin” şeklinde konuştu.

CHP VESAYETÇİLERİN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPTI

CHP’ye eleştiriler yönelten Başbakan Binali Yıldırım, 2007’deki “cumhurbaşkanı seçimi” sürecinde anamuhalefet partisinin o gün vesayetçilerin sözcülüğünü yaptığını söyledi.

Binali Yıldırım, CHP’nin demokrasinin değil vesayetin sözcülüğünü yaptığını ve o gün cumhurbaşkanı seçimini engellemeye çalıştıklarını aktardı. 367’yi icad ettiklerini dile getiren Binali Yıldırım, “Neymiş, 367, 3’te 2 vekil sayısı olmazsa meclis toplanamaz, cumhurbaşkanı seçilemezmiş. O zaman Atatürk’ün seçimi de yanlış. Onların kafasına göre düşünüyorsak, Atatürk, İnönü, Celal Bayar, diğerleri, hepsinin seçimi sakat. Yani hukuken sakat öyle mi? O sonuç çıkıyor. Bakın o sayıya erişen bir şey yok” diye konuştu.

MECLİSİN GÜCÜ ARTIYOR

Meclisin gücünün azaldığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Başbakan Binali Yıldırım, “Genel görüşme, yazılı soru önergesi, Meclis araştırması, kanun yapma, cumhurbaşkanını yargılama var. Bakanları sıraya, hesaba çekmeye hakkı var. Aslında Meclisin gücü artıyor. Niye? Yargının başındaki idari yapıyı da Meclis belirliyor, bir kısmını. Cumhurbaşkanı ile Meclis belirliyor. Cumhurbaşkanı, Meclis ne? İkisi de milletin iradesiyle seçilmiş iki tane yapı. Dolayısıyla yargıda da milletin bir şekilde iradesi yansımış oluyor” ifadelerini kullandı.

Vatandaşın artık değişim istediğini dile getiren Başbakan Yıldırım, “Direnen biz olamayız. Bizim aksine değişimi zorlamamız lazım. Bu anayasa değişikliği, muhtemelen nisan ayının ilk yarısında, 20’sine kadar uygun bir tarihte yapılacak. Zannediyorum bu hafta içerisinde de kesin tarih açıklanmış olur. Bu tabii Yüksek Seçim Kurulunun vereceği bir karar” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER