SON DAKİKA

BIST100
92.708
1,11%
DOLAR
5,3095
-1,37%
EURO
6,0524
-1,23%
ALTIN
209,67
-0,88%

Referandumda oy kullanırken dikkat edin! İşte geçersiz oy pusulası örnekleri

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 16 Nisan Pazar günü yapılacak olan 2017 referandum için geçerli ve geçersiz oy pusulası örneklerini yayınladı. YSK, oy kullanırken vatandaşların tercih mührünün nasıl kullanılacağını, zarf ve pusulalar üzerinde hangi mühürlerin olacağının bilgisini verdi.

Referandumda oy kullanırken dikkat edin! İşte geçersiz oy pusulası örnekleri
Bu haber 17 Nisan 2017 - 11:25 'de eklendi ve 577 kez görüntülendi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 16 Nisan Pazar günü yapılacak olan 2017 referandum için geçerli ve geçersiz oy pusulası örneklerini yayınladı. YSK, oy kullanırken vatandaşların tercih mührünün nasıl kullanılacağını, zarf ve pusulalar üzerinde hangi mühürlerin olacağının bilgisini verdi.

Yüksek Seçim Kurulu, 2017 referandumunda oy verme işlemi sırasında geçersiz oy sayılacak görselleri açıkladı. Ayrıca YSK, oy kullanma işleminde yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

1- “Oyunuzu Kullanırken Sandık kurulu görevlisi kimliğinizi alarak seçmen listesinde isminizi bulur ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü size vererek kabinde oyunuzu kullanmanızı ister. ÖNEMLİ: Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir. Mührü, tercih ettiğiniz alanın dışına taşırmayın. Birden fazla alana mühür basmayın. Birleşik oy pusulasında tercih ettiğiniz alana ‘TERCİH’ mührünü basın ve mührün kurumasını bekleyin. Mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde oy pusulasını katlayıp zarfa koyun. Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın”

“KİMLİK KARTINIZI UNUTMAYIN
2- “T.C. kimlik numaralı kimlik kartlarının unutmayınız:”Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır”

“SADECE KAYITLI OLDUĞUNUZ SANDIKLARDA OY KULLANABİLİRSİNİZ”
3- Seçmenler yalnızca kayıtlı oldukları sandıklarda oy kullanabilecek: “Nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınız, adresinize gönderilen seçmen bilgi kağıdında yer almaktadır. Eğer seçmen bilgi kağıdınız elinize ulaşmadıysa; Seçmen Portalı, e-Devlet kapısı veya Mobil Uygulamadan kendinizin ve sizinle aynı hanede oturan yakınlarınızın oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilirsiniz.”

4- Türkiye’nin doğusunda yer alan bazı illerde oy kullanma işlemi saat 16.00’da sona erecek.
Seçmenler; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te 07.00-16.00 saatleri arasında; diğer illerde ise 08.00-17.00 saatlerinde oy kullanabilecekler.

ENGELLİ SEÇMENLERE OY KULLANMA SIRASINDA YARDIM EDİLMEYECEK
5- Yüksek Seçim Kurulu, açıklamasında; “Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelli açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecek. Bir seçmen, birden fazla engelli seçmene yardım edemeyecek. Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremeyecek, oy kullanma sırasında yardım edemeyecek. İsteyen görme engelli seçmen, yanlarında getirdikleri “Oy Pusulası Şablonu” aracılığıyla oylarını kullanabilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER