SON DAKİKA

BIST100
94.082
1,16%
DOLAR
4,7873
-0,38%
EURO
5,6243
0,37%
ALTIN
189,82
0,40%

Referandumla birlikte gayrimenkulde de belirsizlikler ortadan kalkıyor

Referandumla birlikte gayrimenkulde de belirsizlikler ortadan kalkıyor
Bu haber 19 Nisan 2017 - 11:42 'de eklendi ve 175 kez görüntülendi.

Referandumda ‘evet’ çıkmasının ardından gayrimenkul sektöründe yüzler gülüyor. Sonuçla birlikte gayrimenkul sektöründe yeni bir ivme yaşanacağı tahmin ediliyor.

Anayasa değişikliğine ilişkin gerçekleştirilen ve ‘evet’le sonuçlanan referandumu değerlendiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Belirsizliğin ortadan kalkması ile gayrimenkul sektöründe yeni bir ivme yaşanacak” diye konuştu.

PARALAR GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE DEĞERLENDİRİLECEK

Referandumun sonuçlanmasıyla belirsizliklerin ortadan kalktığını aktaran Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından gayrimenkul piyasalarını etkileyen belirsizlikler de giderilmiş oldu. Belirsizliğin ortadan kalkması ile gayrimenkul sektöründe yeni bir ivme yaşanacak. Türkiye genelinde Şubat ayında gerçekleşen 101 bin 468 adet konut satışı seyrinin 100 bin üzerinde devam etmesini bekliyoruz. Son dönemde yatırım amacı ile gayrimenkul alımını bekleten ve hesabında 1 milyon lira ve üzeri parası olan kişi sayısı 100 bin civarında olduğunu dikkate alınırsa, bu paranın önemli bir kısmı gayrimenkul piyasalarında değerlendirilecek” diye konuştu.

İPOTEKLİ SATIŞLARDA ARTIŞ

Bu arada son dönemde kredi konut satışların sayısında da önemli bir artış olduğuna aktaran Özelmacıklı, “İpotekli satışların payı Şubat ayında yüzde 38 seviyelerine ulaşmıştı. Belirsizliklerin ortadan kalkması ile gayrimenkul piyasalarında kredi kullanımının artmasını ve bu oranın yüzde 40 seviyelerini zorlayacağını öngörüyoruz. TL’nin değerlenmesi ve döviz fiyatlarındaki olası düşüşler, konut kredisi faiz oranlarını daha aşağı çekebilir. Bu da kredi talebini artırarak, fiyatların yükselmesi ile neticelenebilir” ifadelerini kullandı.

Özelmacıklı, İstanbul’da konutlarda metrekare satış fiyat ortalamasının 4 bin TL – 4 bin 500 TL bandında olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı: “2017 yılında 2. el konutlardaki hareketliliğin daha yoğun olmasını bekliyoruz. Son dönemde sektöre ivme katan birçok gelişme yaşandı. Yabancılara satış, vergi, tapu harçları gibi düzenlemeler ile gayrimenkul piyasalarında sene sonuna kadar en az yüzde 10’luk bir değer artışı sağlanacağını öngörmekteyiz”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER