SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Restoran sahiplerinden yemek kartı firmalarına tepki

Restoran sahiplerinden yemek kartı firmalarına tepki
Bu haber 25 Ocak 2017 - 18:00 'de eklendi ve 637 kez görüntülendi.

Yüksek komisyon ücretlerinden şikayet eden restoran sahipleri, yemek kartı firmalarının ödemelerini de 15 günden 30 bazılarının da 60 güne çıkardığını söyledi.

3 milyon 500 bin kişiden fazla yemek kartı kullanıcısı olduğunu dile getiren Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, “Eğer komisyon ücretleri ve ödeme süreleri ile ilgili bir düzenleme yapılmazsa, tüm restoranlarda bu kartların kullanımını kaldıracağız. Bu zor günlerde herkes birbirine destek olurken, bu şirketler de bir şey yapmalı” değerlendirmesinde bulundu.

PAZARIN YÜZDE 90’I 4 FİRMANIN ELİNDE

TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, konuyu Ekonomi Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile görüştüklerini belirterek, “Türkiye’de bu 9-10 civarında yemek kartı markası var. Ancak pazarın yüzde 90’ı 4 markanın elinde. Bu markalar merkezlerinin bulunduğu Avrupa ülkelerinde yüzde 2-3 arası komisyonlarla çalışıyor. Ancak Türkiye’de bu oran 9-10 civarında. Yıllardır bu işin düzelmesi gerektiğini anlattık. Ama bir türlü sonuç alamadık. Bunlar yetmezmiş gibi şimdi de ödeme sürelerini geciktiriyorlar. Türkiye bu zor günleri yaşarken bu firmalarda restoran ve lokantalarımızı zora sokuyor” ifadelerini kullandı.

KARTLAR 200 BİN NOKTADA GEÇERLİ

Türkiye genelinde kartların 200 bine yakın restoranda geçtiği bilgisini veren Ramazan Bingöl, “İşverene ve çalışana kolaylıklar sağlayan yemek çekleri kullanımı, restoran ve lokantalardan alınan yüksek komisyonlardan dolayı ciddi sorunlar oluşturmaya başladı. 30 liralık hesabın 3 lirasını komisyon olarak veriyor. Bununla da kalmıyor. Restoranlar verdiği hizmetin karşılığını 15 gün sonra alabiliyordu. Yılbaşından beri vade süresi 30 bazı şirketlerde 60 güne kadar çıktı. İnsanların sokağa çıkıp hayatına devam etmeleri için kampanyalar düzenliyoruz. Ancak bu işi yapan şirketlerin de destek olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER