SON DAKİKA

BIST100
95.411
0,00%
DOLAR
5,3572
0,43%
EURO
6,1081
0,43%
ALTIN
222,45
0,27%

Rusya ile ekonomik ilişkiler düzeliyor

Yeni yılın ilk dört ayı itibariyle Rusya ile Türkiye arasındaki ihracat yüzde 30, ithalat ise yüzde 15 artış göst

Rusya ile ekonomik ilişkiler düzeliyor
Bu haber 23 Mayıs 2017 - 16:35 'de eklendi ve 144 kez görüntülendi.

Yeni yılın ilk dört ayı itibariyle Rusya ile Türkiye arasındaki ihracat yüzde 30, ithalat ise yüzde 15 artış gösterdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye – Rusya arasındaki ihracat ithalat verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Buna göre Mehmet Büyükekşi, ilk 4 ayda Rusya’ya ihracatın yüzde 30 arttığını kaydederek, “Mayısta çok daha yüksek ihracat artışı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

TİM tarafından düzenlenen “Türkiye-Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Özel Serbest Bölgesi İş Forumu”nda konuşan Mehmet Büyükekşi, son dönemde ülkeler arasındaki ilişkilerin tekrar rayına girmesinin, petrol fiyatlarındaki toparlanma ve Rus ekonomisinin yeniden büyümesi ile birlikte ticari ilişkilerimizdeki olumsuz trendin tersine dönmeye başladığını dile getirdi.

Mehmet Büyükekşi, Rusya ile ikili ticarette geçen yıllarda yaşadıkları kaybın telafi edilmeye başlandığını belirterek, ilk 4 ayda, Rusya’ya ihracatın yüzde 30, Rusya’dan ithalatın yüzde 15 arttığını, mayıs ayında çok daha yüksek ihracat artışı beklediklerini aktardı.

Rusya ile ticari ilişkilerin eski seviyesine dönmesi için çalıştıklarını anımsatan Büyükekşi, “Bunun için Rusya’ya ihracatta yaşadığımız sorunların çözülmesi büyük önem arz ediyor. Vize konusunda yaşanan sorunlar ve gümrüklerde uzun bekletme ile yüksek oranda sigorta ile depozito bedelleri tahsil edildiği şikayetleri alıyoruz. Bu engellerin kaldırılması karşılıklı ticaretimiz açısından çok önemli”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER